Četema salas mušķērājs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Četema salas mušķērājs
Petroica traversi (Buller, 1872)
Četema salas mušķērājs
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Apakškārta Dziedātājputni (Passeri)
Dzimta Austrālāzijas mušķērāju dzimta (Petroicidae)
Ģints Austrālāzijas sarkanrīklītes (Petroica)
Suga Četema salas mušķērājs (Petroica traversi)
Četema salas mušķērājs Vikikrātuvē

Četema salas mušķērājs jeb melnais mušķērājs (Petroica traversi) ir zvirbuļveidīgo kārtas putns, kas sastopams Četema salās. 1981. gadā bija palikuši tikai 5 Četema salas mušķērāji, bet veiktie aizsardzības pasākumi palīdzēja atjaunot gandrīz izmirušo populāciju.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Četema salas mušķērājs ir neliela auguma putns; tā garums ir apmēram mājas zvirbuļa lielumā — 10 līdz 15 cm. Putna apspalvojums ir viscaur melns, knābis — melns, acis — tumši brūnas, melnbrūnas arī kājas. Mātītes parasti nedaudz mazākas, tās sver ap 22 g, tēviņi — 25 g.

Aizsardzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

18. beigās Četema salas sāka apmeklēt eiropiešu roņu un vaļu mednieki. Viņi arhipelāgā ievazāja kaķus un žurkas, kuri līdz 1871. gadam visās galvenajās salās bija pilnībā iznīcinājuši melnos mušķērājus. Tie saglabājās tikai nelielajā Mazā Mangeres salā, kas aizņem nepilnus 15 h. 1980. gadā bija atlikuši pieci mušķērāji, no kuriem tikai viena mātīte bija spējīga dot pēcnācējus. Tādējādi Četema salas mušķērājs bija kļuvis par vienu no retākajām un apdraudētākajām pasaules putnu sugām.

Atlikušos mušķērājus 1981. gadā pārvietoja uz blakus esošo, 113 ha plašo Mangeres salu, kuru 20. gadsimta 60. gados Jaunzēlandes valdība bija pasludinājusi par dabas rezervātu. Veikto pasākumu rezultātā populācija ir izaugusi līdz 250 putniem. Daļa mušķērāju pārvietoti uz Rangatiras salu, kurā arī vairāk kā pusgadsimtu pārtraukta jebkāda saimnieciskā darbība.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]