Ķīniešu Jaunais gads

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ķīniešu Jaunā gada vakars Ķīnā.

Ķīniešu Jaunais gads ir svētki, kas tie svinēti Ķīnā un citviet Dienvidaustrumāzijā. Tie iezīmē ziemas sezonas beigas un pavasara iestāšanos, kas atspoguļojas arī šo svētku literārajā tulkojumā no ķīniešu valodas — Pavasara festivāls.

Ķīniešu Jauno gadu svin ziemas jaunmēnesī, kad beidzies pilns mēness cikls. Tas iestājies pēc ziemas saulgriežiem. Katru gadu datums mainās, bet tas ietilpst periodā no 21. janvāra līdz 21. februārim. Piemēram, 2006. gads bija suņa gads un beidzās 17. februārī, pēc tam 18.februārī iesākās cūkas gads. Šogad, 2011.gadā, Ķīniešu Jaunais gads iestājās 3. februārī, un tas ir zaķa, kaķa gads.

Katrs gads Ķīnā ir saistīts ar kādu no 12 dzīvniekiem un kādu no pieciem elementiem — koku, uguni, zemi, metālu, ūdeni. 12 gadu ciklu iesāk žurkas gads (1996.gada 19. februārī), tad seko vērša gads, tīģera gads, zaķa, kaķa gads, pūķa gads, čūskas gads, zirga gads, kazas gads, pērtiķa gads, gaiļa gads, suņa gads un cūkas gads (dzīvnieka gads kombinējas ar kādu no pieciem elementiem). Ķīniešu Jaunā gada dienu uzskata par pavasara svētkiem un svin ar uguņošanu, kas pēc ticējumiem atbaida ļaunos garus, un smaržu kūpināšanu. Šajā dienā atdzīvojas zeme un zemes sargātie pavasara asniņi. Jaungada dienas beigās tiek sveikta dievība, kas atgriežas no garu pasaules ceļojumiem.

Šos svētkus svin arī minoritātes, kas dzīvo Ķīnā, kā arī ķīniešu kopienas ārpus Ķīnas. Vecgada dienā ģimenes pulcējas kopīgam mielastam, lai nosvinētu aizejošā gada vakaru. Mielastam parasti gatavo cūkas, vistas, pīles gaļu un saldumus.