Austrumprūsija

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Austrumprūsijas karte 1881. gadā

Austrumprūsija (vācu: Ostpreußen; lietuviešu: Rytų Prūsija vai Rytprūsiai, kā arī Mažoji Lietuva - latviešu valodā Mazā Lietuva; poļu: Prusy Wschodnie; krievu: Восточная Пруссия jeb Vostochnaya Prussiya) ir viens no Prūsijas reģioniem Baltijas jūras piekrastes dienvidaustrumos, kas pastāvēja no 13. gadsimta līdz Otrā pasaules kara beigām 1945. gada maijā.[1] No 1772. līdz 1829 un no 1878 līdz 1945. gadam Austrumprūsijas province (vācu: Provinz Ostpreußen) bija Prūsijas province ar galvaspilsētu Kēnigsbergā.

Vēsture[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Austrumprūsijas teritorijā sākotnēji dzīvoja dažādas baltu ciltis, lielākoties prūši. 13. gadsimtā šīs teritorijas iekaroja un prūšus pakļāva Vācu ordenis. Dzīvi palikušie balti tika kristīti. Turpmākajos gados veiktā pārvācošana un teritoriju kolonizācija padarīja vāciešus par dominējošo etnisko grupu Austrumprūsijas reģionā, kamēr poļi un lietuvieši bija minoritātes. Kopš 13. gadsimta šis reģions bija daļa no Vācu ordeņa valsts (vācu: Deutschordensland), kas 1525. gadā pārtapa par Prūsijas hercogisti.[2] Prūšu valoda izzuda apmēram 17. gadsimtā vai 18. gadsimta sākumā.[3]

No 1618. līdz 1701. gadam Austrumprūsijas teritorija iekļāvās Brandenburgas-Prūsijas valstī, kuras galvaspilsēta bija Berlīnē. 1701. gadā Austrumprūsija kļuva par daļu no Prūsijas karalistes. Pēc Pirmā pasaules kara poļiem tika piešķirta pieeja jūrai, kas nosķīra Austrumprūsiju no pārējām Vācijas teritorijām. Klaipēdas apgabals tika pievienots Lietuvai 1924. gadā. Arī Trešā reiha sastāvā Austrumprūsija ietilpa kā viens no valsts reģioniem.

Pēc Otrā pasaules kara Austrumprūsijas teritorija tika sadalīta starp PSRS un Poliju. Klaipēdas apgabalu pievienoja Lietuvas PSR, Austrumprūsijas ziemeļu daļu nosauca par Kaļiņingradas apgabalu, pievienojot Krievijas PFSR, savukārt dienvidu daļa pievienota Polijai kā Varmijas-Mazūrijas vojevodiste. Šajās zemēs iepriekš dzīvojušie vācieši tika deportēti uz Vāciju piespiedu kārtā.

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition (2008), East Prussia (angliski)
  2. Ostpreußen: The Great Trek
  3. Encyclopedia Britannica: Old-Prussian-language; Gordon, Raymond G., Jr. (ed.): Ethnologue: Languages of the World, 2005, Prussian (angliski)

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Commons:Category
Vikikrātuvē ir pieejami multimediju faili par šo tēmu. Skatīt: Austrumprūsija