Babrujska

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Бабруйск
Mogilev province Babruysk.svg Coat of Arms of Babruisk, Belarus.svg
Iedzīvotāji (2007) 220 010 [1]
Citi nosaukumi Бобруйск - krievu
Bobrujsk - poļu
Rakstos 1387. g.
Pilsētas tiesības 1795. g.
Apgabals (вобласць) Magiļevas apgabals
Mājaslapa http://www.bobruisk.by/

Babrujska, arī Bobruiska (baltkrievu: Бабруйск, krievu: Бобруйск) ir pilsēta Baltkrievijas centrālajā daļā, Magiļevas apgabalā pie Dņepras pietekas Bjarezinas (Berezinas). Pilsētā atrodas liels riepu ražošanas uzņēmums - "Belšina". Babrujska pieminēta Ilfa un Petrova satīriskajā darbā "Zelta teļš" kā "augstas kultūras vieta", bet interneta padonku subkultūrā ir pazīstams teiciens В Бобруйск, жывотное!.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kijevas Krievzemes laikos Babrujskas vietā bija neliela apmetne. Rakstos tā pirmoreiz minēta 1387. gadā kā Lietuvas lielkņazistes pierobežas pilsēta. 1792. gadā pilsēta iekļāvās Krievijas impērijā. 1810. gadā šeit sāka celt spēcīgu pierobežas cietoksni, jo tā atradās netālu no toreizējās Krievijas, Prūsijas un Austrijas robežas. 1812. gadā, kad Napoleons iebruka Krievijā, cietoksnis bija gandrīz pabeigts un tam izdevās četrus mēnešus izturēt franču armijas aplenkumu.

19. gadsimta beigās vairums pilsētas iedzīvotāju bija ebreji. Pēc Krievijas cara Aleksandra II noslepkavošanas pilsētā izcēlas ebreju grautiņi, tomēr ebreju pašaizsardzības vienības atsita uzbrukumus. 1902. gadā pilsēta gandrīz pilnīgi nodega ugunsgrēkā.

Babrujskas centrs.

2.pasaules kara laikā Babruiska tika smagi nopostīta. Holokaustā gandrīz pilnīgi tika iznīcināti ebreju iedzīvotāji. Pēc kara šeit dzīvoja tikai apmēram trešdaļa no pirmskara iedzīvotājiem.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Babrujskā dzimuši: