Barbara Radzivila

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Barbara Radzivila
Barbara Radziwiłłówna/Barbora Radvilaitė
Barbara Radziwillowna 18th.jpg
Polijas karaliene un Lietuvas liekņaze
Amatā
1550. gada 7. decembrī — 1551. gada 8. maijā

Dzimšanas dati 1520. gada 6. decembrī
Viļņa, Lietuvas lielkņaziste
(Karogs: Lietuva Lietuva)
Miršanas dati 1551. gada 8. maijā
Krakova, Polijas karaliste
(Karogs: Polija Polija)
Dinastija Radzivilu dinastija
Tēvs Ježijs Radzivils
Māte Barbara Kola
Dzīvesbiedrs(-e) Staņislavs Goštauts (1537-1542)
Sigismunds II Augusts (1547-1551)
Reliģija katolisms

Barbara Radzivila (poļu: Barbara Radziwiłłówna, lietuviešu: Barbora Radvilaitė, baltkrievu: Барбара Радзівіл; dzimusi 1520. gada 6. decembrī, mirusi 1551. gada 8. maijā) bija Lietuvas dižkungaiša un Polijas karaļa Sigismunda Augusta sieva, Polijas karaliene (no 1550.). Dzimusi viena no ietekmīgāko Lietuvas dižkunigaitijas augstmaņu - Radzivilu ģimenē un kļuvusi par vienīgo sievieti lietuvieti, kura nav cēlusies no valdnieku dzimtas, bet tomēr kļuvusi par karalieni.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Radzivilu dzimtas ģerbonis

Barbaras Radzivilas dzimšanas datums nav precīzi zināms, domājams, ka viņa dzimusi 1520. gada 6. decembrī Viļņā. Bija jaunākais bērns Lietuvas dižkunigaitijas hetmaņa Ježija un Barbaras Radzivilu ģimenē. Viņas māte bija no Mazpolijas Stulpu dzimtes. Augusi Viļņā, muižā, kas atradās Neres krastā. Pēc viņas skeleta pētījumiem secināms, Radzivila bijusi labas, harmoniskas uzbūves, gara (augums lielāks par tolaik vidējo - 1,60 m). Labi mācējusi poļu valodu, nav bijusi pārāk dievbijīga, iecietīgi raudzījusies uz reformāciju.

1536. gadā viņas tēvs Rodūnē noslēdza līgumu ar Goštautu ģimeni, pēc kura viņai bija jāapprecas ar Alberta Goštauta dēlu Novogrudokas un Traķu vojevodu Staņislavu Goštautu. Apprecēšanās ar 29 gadīgo vojevodu notika 1537. gada 17. maijā Geranēnos. 1540. gadā nomira viņas tēvs, bet 1542. gadā pēc īsas slimības pēkšņi nomira arī viņas vīrs. Pēc vīra nāves Barbara ar māti apmetās Geranēnos (netālu no Viļņas, tagad Baltkrievijā).

Barbara un Sigismunds II Augusts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēsturnieki domā, ka Sigismunda II Augusta un Barbaras Radzivilas romāns sākās kņazam 1543. gadā apmeklējot Geranēnus. Sigismunda II Augusta sievai Elizabetei 1545. gadā mirstot, Barbaras brālis Nikolajs Radzivils Brūnais un brālēns Nikolajs Radzivils Melnais panāca Sigismunda II Augusta solījumu apprecēties ar Barbaru Radzivilu un 1547. gadā paslepus notika viņu laulības. Pēc laulībām pāris dzīvoja šķirti, līdz 1548. gadā Sigismunds II Augusts, pārņemot Polijas troni, pasludināja par savām laulībām. Barbara Radzivila kronēta 1550. gada 7. maijā.

Pēc kronēšanas Barbara smagi saslima. Pēc zinātniskiem pētījumiem, Radzivila varēja sasirgt ar vēzi. Otra Radzivilas nāves versija ir, ka viņu noindēja Sigismunda Augusta māte Bona Sforca.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]