Beagle 2

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par kosmisko aparātu. Par citām jēdziena Beagle nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Beagle 2
Beagle 2 kopija Londonas Zinātnes muzejā
Beagle 2 kopija Londonas Zinātnes muzejā
KA veids Marsa nolaižamais aparāts
Organizācija: ESA
Izgatavotāji Open University zinātnieku grupa
Starta datums 02.06.2003. 17:45 UTC
Starta vieta Baikonura
Nesējraķete Sojuz-FG/Fregat
Beigu datums 25.12.2003. (varbūtējais datums)
NSSDC ID 2003-022C
Tīmekļa vietne Begle 2 oficiālā mājas lapa
Masa 33,2 kg

Beagle 2 (no angļu: "dzinējsuns") bija Apvienotajā Karalistē būvētais nolaižamais aparāts, kas uz Marsu devās kopā ar Eiropas kosmiskā aģentūras zondi Mars Express. Pēc paredzetās nolaišanās uz planētas virsmas no tā nav saņemts neviens signāls, un tiek uzskatīts, ka tas gājis bojā nolaižoties.

Beagle 2 izstrādāja Open University zinātnieku grupa profesora Kolina Pilindžera (Colin Pillinger) vadībā sadarbībā ar Leičestras universitāti. Aparāta mērķis bija meklēt dzīvības pazīmes uz Marsa visrsmas tagadnē vai pagātnē.

Nolaižamā aparāta nosaukums tika dots par godu kuģim HMS Beagle, ar kuru Čārlzs Darvins devās apkārt zemeslodei zinātniskajā ekspedīcijā, kurā tika iegūti pierādījumi par dzīvības attīstību uz Zemes.

2003. gada 19. decembrī Mars Express ar tam piestiprināto Beagle 2 tika palaists ar nesējraķeti Sojuz-FG/Fregat no Baikonuras kosmodroma Kazahstanā. Dažas dienas pirms Mars Express ieiešanas Marsa orbītā no tā tika atdalīts Beagle 2, kas tālāk devās autonomā lidojumā pa ballistisko trajektoriju.

Pēc iziešanas caur Marsa atmosfēras tālākā Beagle 2 bremzēšanās notika ar izpletni. Apmēram 1 m virs planētas virsmas bija jāpiepūšas gaisa spilveniem, kas nolaižamo aparātu aizsargātu trieciena laikā. Nosēšanās uz Marsa virsmas bija paredzēta 25. decembrī aptuveni 02.45 UTC līdzenā reģionā Isidis Planitia 10,6°Z, 270°R.

Pēc nolaišanās Beagle 2 bija jānoraida signāls uz NASA Marsa pavadoni Mars Odyssey, bet tas nenotika. Nākamajās dienās tika izmantots Lovela radioteleskops Džordela Banka observatorijā, bet arī ar to netika saņemti no Beagle 2 nākuši signāli. 2003. gada 31. decembrī, fotogrāfējot iespējamo nosēšanās vietu, tika ievērots krāteris, un tika izvirzīta ideja, ka aparāts nosēdies tajā un nespēj sazināties krātera sienu radītās ēnas dēļ. Vēlāk, iegūstot augstākas izšķirtspējas attēlus, šī hipotēze tika noraidīta. 2004. gada janvārī un februārī mēģinājumus sazināties veica Mars Express, bet arī neveiksmīgi. 2004. gada 6. februārī tika pārtraukti jebkādi mēģinājumi sazināties ar aparātu, un oficiāli tika paziņots par misijas neveiksmīgām beigām.