Brazīlijas tapīrs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Brazīlijas tapīrs
Tapirus terrestris (Linnaeus, 1758)
Tapirus terrestris
Tapirus terrestris
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Nepārnadži (Perissodactyla)
Dzimta Tapīri (Tapiridae)
Suga Brazīlijas tapīrs (Tapirus terrestris)
Izplatība
Tapirus terrestris distribution map.PNG

Teritorijas, ko apdzīvo Brazīlijas tapīrs

Brazīlijas tapīrs (Tapirus terrestris) jeb Dienvidamerikas tapīrs, arī līdzenumu tapīrs ir tapīru dzimtas (Tapiridae) viena no Latīņamerikas tapīru sugām.

Brazīlijas tapīrs apdzīvo Amazones džungļu biomu. To var sastapt Venecuēlā, Kolumbijā, Brazīlijā, Argentīnā, Paragvajā, Bolīvijā, Peru un Ekvadorā[1]. Brazīlijas tapīra izdzīvošana ir ļoti apdraudēta.

Izskats un ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tapír jihoamerický.jpg

Brazīlijas tapīrs ir tumši brūnā krāsā, ar baltiem ausu galiem, un tam ir īsas, vertikāli stāvošas krēpes. Un kā visiem tapīriem tam ir īsa, strupa aste un kustīgs snuķis, kas ir visīsākais starp dažādajām tapīru sugām. Tā ķermeņa garums ir 1,8 m - 2,5 m, aste 5-10 cm gara, svars 270 kg, augstums skaustā 77 - 108 cm. Mātītes ir nedaudz lielākas par tēviņiem. Priekškājām ir 4 pirksti, pakaļkājām 3 pirksti. Lai arī tapīri ir izteikti vientuļnieki, Brazīlijas tapīrus reizēm var sastapt pa pāriem.

Brazīlijas tapīri barojas ar koku un krūmu lapām, jaunajiem dzinumiem, augļiem un dažādiem augiem un zālēm, tie labprāt ēd maigos ūdensaugus[2]. Brazīlijas tapīri pamatā uzturas upju tuvumā un ir lieliski peldētāji un nirēji, bet tie var diezgan ātri pārvietoties arī pa sauszemi, veikli pārvarot upju stāvos krastus, kā arī kāpelēt pa klintīm. Brazīlijas tapīri ir nakts dzīvnieki, un katru vakaru tie dodas ganībās pa iestaigātām takām, priekšroku dodot zaļajiem augiem[3].

Galvenie tapīru ienaidnieki ir aligatori, jaguāri un pumas. Kad tapīram uzbrūk plēsējs, tas slēpjas ūdenī.

Reprodukcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mātīte meklējas ik pēc 2-3 mēnešiem[3], grūsnība ilgst 400 dienas, un parasti piedzimst viens mazulis, kas sver apmēram 6,8 kg. Mazuļiem ir brūns apspalvojums ar baltām strīpiņām un baltiem lāsumiņiem, šāds apspalvojums sapludina mazuli ar meža gaismas un ēnas spēli. Septiņu mēnešu vecumā apspalvojums ir nomainījies un ieguvis pieauguša tapīra krāsojumu[3]. Mātes savus mazuļus baro ar pienu 6-8 mēnešus. Ap šo laiku tapīru mazuļi ir pieauguši. Jaunais tapīrs paliek kopā ar māti apmēram līdz divu gadu vecumam[2]. Tapīri dzīvo 25-30 gadus.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tapirus terrestris laying down.jpg