Džeralds Darels

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par dabas pētnieku. Par viņa brāli, rakstnieku un dzejnieku skatīt rakstu Lorenss Darels.
Džeralds Darels
Gerald Durrell
Džeralds Darels
Personīgā informācija
Dzimis 1925. gada 7. janvārī
Džamšedpūra, Indija
Miris 1995. gada 30. janvārī (70 gadi)
Lielbritānija, apbedīts Džērsijas salā Valsts karogs: Džērsija
Literārā darbība
Nodarbošanās rakstnieks, zoologs

Džeralds (Džerijs) Malkolms Darels (Gerald ("Gerry") Malcolm Durrell, 1925. gada 7. janvāris — 1995. gada 30. janvāris) bija dabas pētnieks un aizstāvis, rakstnieks, vairāku televīzijas programmu vadītājs, kā arī Džērsijas zoodārza (Jersey Zoo) un Darela savvaļas dzīvnieku aizsardzības tresta dibinātājs. Visplašāk pazīstams kā autobiogrāfisku grāmatu autors.

Galvenais tresta izveidošanas mērķis bija nebrīvē pavairot un saglabāt sugas, kuru izdzīvošana savvaļā ir apdraudēta, lai vēlāk, iestājoties labvēlīgākai situācijai, to populāciju varētu atjaunot vēsturiskajā areālā. Labi pazīstams rakstnieks ir arī Darela vecākais brālis Lorenss.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Agrā bērnība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis kā jaunākais četru bērnu ģimenē Indijā, kur tēvs strādāja par inženieri.[1] Viņa vecāki bija angļu — īru izcelsmes. Pēc tēva nāves 1928. gadā ģimene atgriezās Anglijā un apmetās Londonas dienvidu daļā.

Astoņu gadu vecumā māte aizveda Džeriju uz vietējo skolu. Taču viņu neinteresēja mācības, futbols šķita garlaicīgs, vingrošanas un peldēšanas stundas nepieņemamas, un galu galā mātei nācās deviņus gadus veco Džeraldu no skolas izņemt. Ar to arī Darela izglītības iegūšana bija beigusies, un viņš varēja atgriezties pie iemīļotā laika pavadīšanas veida, ieskaitot spēlēm ar suni un dažādu sīku nelielu dzīvnieciņu vākšanas. Vēlāk Darels šajā sakarā augstu novērtēja mātes attieksmi, rakstīdams, ka viņa ļāva bērniem dzīvot, un visi viņas padomi vienmēr beidzās ar vārdiem: "Bet jebkurā gadījumā, mīļais, tev jārīkojas tā, kā tu pats uzskati par vajadzīgu".

Dzīve Korfu salā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1935. gadā pēc Džeralda vecākā brāļa Lorensa ieteikuma Dareli pārcēlās uz Grieķijai piederošo Korfu salu. Korfu Džerijs aizrautīgi iesāka kolekcionēt dzīvniekus un to mazuļus. Par vienu no viņa un visas ģimenes mūža draugu, padomdevēju un skolotāju kļuva grieķu ārsts, dzejnieks un biologs Teodors Stefanidis. Vēlāk, grāmatā "Putni, zvēri un radinieki", Darels par viņu rakstīja: "Teodors bija ievērojamākais cilvēks, kādu man jebkad gadījies satikt,— un tagad, trīsdesmit trīs gadus vēlāk, es joprojām domāju tāpat". Dareli pameta Korfu 1939. gadā. Šim dzīves posmam Darels veltījis trīs grāmatas: "Mana ģimene un citi zvēri", "Putni, zvēri un radinieki" un "Dievu dārzs".

Kad pēc gadiem Darels atkal aizbrauca uz Korfu, viņš atzinās sievai, ka gribot padarīt sev galu, ieraudzījis, par ko viņa bērnības paradīzi pārvērtusi tūrisma indutrija. Darels jutās vainīgs, ka ar savām grāmatām radījis cilvēkos interesi par šo salu.

Darbs Londonas zooveikalā un Vipsneidas zoodārzā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Darels Askānijas Novas rezervātā Ukrainā.

1941. gadā 16 gadu vecumā Džerijs iekārtojās darbā zooveikalā Londonā, bet pēc trīs gadiem sāka strādāt Vipsneidas zoodārzā Bedfordšīras grāfistē. Vipsneidā viņš ieguva ne tikai pieredzi darbā ar dzīvniekiem, bet arī sapratni, ka zoodārziem jābūt par pavairošanas un patvēruma vietu arvien pieaugošajam apdraudēto sugu skaitam. Tās bija tam laikam vēl pilnīgi svešas idejas. 1946. gadā Džerijs pameta Vipsneidu, "cieši apņēmies tikt pie sava zoodārza", kas "kalpotu par dzīvnieku rezervātu, par apdraudēto sugu patvēruma vietu, kur iznīkstošo sugu dzīvniekus varētu turēt un pavairot, lai tie nepazustu no zemes virsas, kā tas jau noticis ar dodo, kvagu un klejotājbalodi". Vipsneidā pavadītais laiks aprakstīts grāmatā "Zvēru sabiedrībā", savukārt Londonas zooveikalā — vienā no grāmatas "Plekstes filejas" nodaļām.

Pirmās ekspedīcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No 1947. līdz 1950. gadam Darels devās trīs dzīvnieku vākšanas ekspedīcijās uz Britu Kamerūnu (tagadējā Kamerūna) un Gajānu. Kara posts nebija gājis secen arī daudziem zoodārziem, un tiem vajadzēja papildināt savas kolekcijas. Finansiāli ekspedīcijas izrādījās neveiksmīgas. Grāmatā "Šķirsta jubileja" viņš atceras: "Šī karjera nebija ilga, jo es atklāju, ka lielākā daļa šādu sagādnieku nodarbojās vienīgi ar to, ka divdesmit radījumus iestūķēja vienam paredzētē būrī un tad izdzīvojušos pārdeva par divkāršu cenu... Ar šāda veida tirdzniecību es nodarboties nespēju, mani būri bija plaši un dzīvnieki labi aprūpēti,— un tādēļ arī es zaudēju visu naudu".

Pirmajās divās ekspedīcijās Darels zvēru ķeršanu savienoja ar medībām. Kamerūnā viņš ādas krāsas dēļ automātiski tika pieskaitīts koloniālās sabiedrības elitei. Vietējiem medniekiem Darels pieprasīja, lai tie viņu pieklājīgi sveicina. Tolaik, lai izvairītos no nepatikšanām, šāda nerakstīto koloniālo noteikumu ievērošana bija obligāta. Biežo garastāvokļa maiņu dēļ viņš varēja būt gan brīnišķīgs sarunu biedrs, gan rupjš un valdonīgs. Tomēr pēc septiņiem Kamerūnā pavadītajiem mēnešiem viņš atgriezās ne tikai ar vairāk nekā 200 iegūtiem dzīvniekiem, bet arī kā personība, kas tikusi vaļā no Anglijas sabiedrības mietpilsoniskajiem ierobežojumiem.

1949. gadā savā otrajā ekspedīcijā uz Kamerūnu jau devā cits Darels, brīvs no impēriskās augstprātības un iemīlējies Āfrikas dabā un iedzīvotājos. Viņa dzīvi 24 gadu vecumā varēja apraut indīgas Āfrikas čūskas kodiens. Par laimi, Džeralds paspēja nokļūt līdz angļu ārstam, kurš dzīvoja 40 jūdzes no notikuma vietas, un kuram bija serums. Pēc šī gadījuma viņš pārgalvīgi naktī nolaidās ar striķi Gabonas odžu pilnā bedrē. Pēc pusstundas viņš tika izvilkts ar noķerto odžu pilnu maisu, pēc tam apzinādamies, cik neprātīgam riskam bija sevi pakļāvis. Šajā ekspedīcijā Džeralds nošāva krokodilu un nīlzirga mātīti, lai noķertu zoodārzam nīlzirdzēnu. Cik zināms, šie bija pēdējie Darela nošautie dzīvnieki, un ar to saistītos sirdēstus viņš acīmredzot vēlējies pēc iespējas ātrāk aizmirst.

1951. gadā Džerijs apprecējās ar Džekiju Darelu. Brāļa un rakstnieka Lorensa un sievas pamudināts, viņš sarakstīja pirmo grāmatu "Pārpildītais šķirsts", kurai bija milzīgi panākumi. Plašu slavenību un atzinību Darelam atnesa grāmata "Mana ģimene un citi zvēri", kas kļuva par bestselleru Apvienotajā Karalistē. Ienākumi no šīm un citām grāmatām ļāva finansēt ekspedīciju uz Argentīnu un Paragvaju, kā arī atgriezties pie ieceres par savu zoodārzu. 1957. gadā, lai savāktu sākuma kolekciju nākotnes zoodārzam, Darelu pāris devās uz Britu Kamerūnu.

Zoodārza izveidošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Āfrikā savāktos dzīvniekus Dareli izmitināja Džerija māsas Margo piemājas dārzā un garāžā, ko viņas kaimiņi uzņēma ar milzīgu sašutumu.[2] Mēģinājumi saņemt atļauju zoodārza iekārtošanai Dienvidrietumanglijā bija nesekmīgi, jo visās municipalitātēs tika saņemti atteikumi. Grāmatā "Zvērudārzs manā bagāžā" šos meklējumus nosauca par "cīņu ar mēriem un pilsētas valdes ierēdņiem".

Vietu zoodārzam senā, 17. gadsimta muižā Dareli atrada 1958. gadā. Džeralds rezumē: "Tā pēc vesela gada mokpilnu cīniņu ar municipalitātēm un citām vietējām varas iestādēm es aizlidoju uz Džersiju un stundu pēc izkāpšanas no lidmašīnas biju atradis savu zooloģisko dārzu". 1958. gadā Dareli devās uz Dienvidameriku vēl vienā dzīvnieku vākšanas ekspedīcijā zoodārzam, kurš tika atklāts 1959. gada 26. martā. Par sava topošā lolojuma galveno mērķi Darels rakstīja:

"Jebkuras dzīvnieku sugas iznīcināšanu es uzskatu par kriminālnoziegumu, gluži tāpat kā vienreizīgu kultūras pieminekļu, piemēram, Rembranta darbu vai Akropoles, postīšanu. Manuprāt, zooloģiskajiem dārziem visā pasaulē jākļūst galvenokārt par reto, apdraudēto sugu pārstāvju rezervātiem un audzētavām". ("Zvērudārzs manā bagāžā")

Zoodārza un tresta darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai zoodārzs varētu iesaistīties starptautiskās savvaļas dabas aizsardzības programmās, 1963. gada 6. jūlijā Darels dibināja Džersijas savvaļas dzīvnieku aizsardzības trestu (tagad Darela savvaļas dzīvnieku aizsardzības trests).

1970. gadā trests iesāka zemieņu gorillu pavairošanas programmu. Tās "ciltstēva" gorillas Džambo gandrīz pussimts pēcnācēju šobrīd dzīvo daudzos pasaules zoodārzos. 1972. gadā pēc Darela iniciatīvas Džērsijā Faunas un floras saglabāšanas biedrība (Fauna and Flora Preservation Society)[3] sarīkoja pirmo konferenci, kas tika veltīta apdraudēto sugu pavairošanai nebrīvē.

Sākot ar 1976. gadu Darels vairākas reizes apmeklēja Maurīciju un iesaistījās tur mītošo putnu un rāpuļu pavairošanas programmā, kā arī ekosistēmas atjaunošanā Raundas salā. 1984. gadā viņa vadībā tika izveidots Maurīcijas savvaļas fonds. Fondam ir izdevies pavairot un atgriezt savvaļā vairākas vietējās sugas, kas atradās uz izmiršanas sliekšņa — sārto balodi, Maurīcijas gredzenkakla papagaili, Maurīcijas piekūnu, Maurīcijas audējputnu, Maurīcijas bulbulu, Maurīcijas briļļuputnu.

1990. gadā Darels apmeklēja Madagaskaru un tur iedibināja Maurīcijai līdzīgu dabas aizsardzības programmu. Gadu gaitā Džērsijas trests ir īstenojis vairāku Madagaskarai endēmu apdraudētu sugu pavairošanu nebrīvē, ieskaitot slaidpirkstaini.

Dažas citas no sugām, kuru aizsardzībā Darela tresta un citu tresta izveidoto dabas organizāciju darbībai bija izšķiroša nozīme, ir melnais bļauris (Alouatta caraya), Livingstona augļēdājsikspārnis (Pteropus livingstoni), sarkanpieres brūnais lemurs (Eulemur rufus), sarkanais vari (Varecia rubra), melnais lauvtamarīns (Leontopithecus chrysopygus), Alaotras pelēkais bambuslemurs (Hapalemur alaotrensis),[4] Sentlūsijas amazone (Amazona versicolor), Montseratas strazds (Icterus oberi), Vjetnamas vistfazāns (Lophura hatinhensis), Madagaskaras krīklis (Anas bernieri), kailsejas ibiss (Geronticus eremita), Palavanas pāvfazāns (Polyplectron napoleonis).[5]

Piemineklis Džambo Darela zoodārzā

Zoodārzu postulāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Darels bija pirmais, kas izvirzīja galvenos postulātus, kādiem būtu jāseko 20. gadsimta zoodārziem. Savas domas un idejas viņš visplašāk formulēja un pamatoja grāmatā "Noenkurotais šķirsts":

 • Popularizēt visā pasaulē interesi par savvaļas dzīvniekiem.
 • Kontrolētos apstākļos izveidot vaislas grupas no to sugu dzīvniekiem, kurām savvaļā draud iznīcība.
 • Organizēt īpašas ekspedīcijas, lai glābtu nopietni apdraudētas dzīvnieku sugas.
 • Pētījot šo sugu bioloģiju, uzkrāt un apkopot datus, kas palīdzētu aizsargāt aodraudētās sugas savvaļā.

Darela ideja par vaislu grupu veidošanu sākotnēji sadūrās ar sīvu pretestību no vairākiem citu zoodārzu darbiniekiem. Starp aktīvākajiem opozicionāriem bija pat tā laika Londonas zoodārza un Londonas zooloģiskās biedrības vadītājs.

Avangardiskas bija arī Darela pamatatziņas par laikmetīgu zooloģisko dārzu projektēšanu, kas atbilstu tur dzīvojošo dzīvnieku vajadzībām. Viņš uzskatīja, ka labi turētai kolekcijai nepieciešami šādi priekšnoteikumi:

 • Krātiņu jāveido, pirmkārt, lai dzīvnieks tajā justos brīvi un varētu atrast vietu, kur nepieciešamības gadījumā patverties; otrkārt būtu piemērots dzīvnieku kopējam; un vispēdīgi ērts apmeklētājam.
 • Krātiņa izmērs atkarīgs no tā, cik plaša varētu būt sugas teritorija.
 • Dzīvnieku vienkopus izmitināšanai būtu jāatspoguļo to ekoloģiskā niša, bioģeogrāfija un spēja savstarpēji komunicēt gan sugas, gan starpsugu ietvaros.
 • Ikvienam dzīvniekam jāpiedāvā barības izvēles iespēja, un jārada interesanta un patīkama vide, kurā tas negarlaikotos.

Darela vārdā nosauktās sugas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Galvenās Darela ekspedīcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Ģeogrāfija Galvenais mērķis Grāmata Filma Galvenās sugas
1947 / 1948 Mamfe (Britu Kamerūna, tag. Kamerūna) Patstāvīga dzīvnieku kolekcijas vākšana Lielbritānijas zoodārziem Pārpildītais šķirsts Angvantibo, milzu upjucirslis
1949 Mamfe un Bafuta (Britu Kamerūna, tag. Kamerūna) Patstāvīga dzīvnieku kolekcijas vākšana Lielbritānijas zoodārziem Bafutas pēddziņi Galago, matainā varde, zeltainais kaķis, mazā zvīņastlidvāvere
1950 Gajāna Patstāvīga dzīvnieku kolekcijas vākšana Lielbritānijas zoodārziem Trīs biļetes līdz Edvenčerai Raibvardes, Surinamas pipa, kapibara, divpirkstu sliņķis
1953 / 1954 Argentīna un Paragvaja Daļēji sponsorēta ekspedīcija dzīvnieku kolekcijas vākšanai Apskurbušais mežs Anakonda, lielais skudrlācis, nandu
1957 Bafuta, Britu Kamerūna Dzīvnieku vākšana savam personīgajam nākotnē iecerētajam zoodārzam Zvērudārzs manā bagāžā To Bafut With Beagles (Bafutā ar pēddziņiem) Galago, pelēkkakla klinšuvārna
1958 Patagonija, (Argentīna) Dzīvnieku vākšana personīgajam Džersijas zoodārzam Noslēpumaino trokšņu zeme Look (Skatiens) Dienvidamerikas kotiks, vampīrsikspārņi, Magelāna pingvīns
1962 Jaunzēlande, Austrālija un Malaizija Dokumentālā seriāla "Divi bušā (krūmājā)" uzņemšana Ķengurēna ceļš Two in the Bush (Divi bušā) Kakapo, kea, hatērija
1965 Sjerraleone Dzīvnieku vākšana personīgajam Džersijas zoodārzam Noķeriet man kolobusu (daļa no grāmatas) Catch Me a Colobus (Noķeriet man kolobusu) Kolobi, Āfrikas leopards, pušķausu cūka, poto
1968 Meksika Dzīvnieku vākšana personīgajam Džersijas zoodārzam Noķeriet man kolobusu (daļa no grāmatas) Vulkāntrusis
1969 Lielais Barjerrifs, Ziemeļu Teritorija un Kvīnslenda (Austrālija) Iepazīšanās ar dabas aizsardzību
1976, 1977 Maurīcija, Reinjona, Raunda Maurīcijas dabas aizsardzības misija, dzīvnieku vākšana personīgajam Džersijas zodārzam Sārtie baloži un zeltainie sikspārņi Sārtais balodis, Rodrigesas augļēdājsikspārnis, Raundas salas scinks, Raundas salas gekons, Raundas salas boa
1978 Asama (Indija) un Butāna Dabas aizsardzības misija un dokumentālo epizožu filmēšana BBC kanālam "Animals are My Life" (Dzīvnieki manā dzīvē), epizode no seriāla The World About Us Pundurcūka
1982 Madagaskara, Maurīcija, Raunda Dabas aizsardzības misija, dzīvnieku vākšana personīgajam Džērsijas zoodārzam, dokumentālo epizožu filmēšana kanālam BBC Ark on the Move (Šķirsts ceļā) Sārtais balodis, Rodrigesas augļēdājsikspārnis, Raundas salas scinks, Raundas salas gekons, Raundas salas boa
1984 Ukrainas PSR, Baltkrievijas PSR, Uzbekijas PSR, Turkmēnijas PSR, Krievijas PFSR Dokumentālā seriāla "Darels Krievijā" filmēšana Darels Krievijā Durrell in Russia Prževaļska zirgs, saiga
1989 Beliza Dalība programmā, kuras mērķis bija 1000 km² liela tropu lietusmeža rezervāta izveidošana Belizā Belizas lietusmežu sugas
1990 Madagaskara Dabas aizsardzības misija Ai-ai un es To the Island of Aye-Ayr (Uz ai-ai salu) Slaidpirkstainis, lemuri, tenreki

Grāmatas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Darelam veltīts piemineklis Džērsijas zoodārzā

Darels spēj ar diviem trim teikumiem atklāt kādas parādības vai rakstura būtību un atveidot vērienīgas, ļoti precīzas dabas gleznas vai izteiksmīgus dzīvnieku portretus. Lakoniski un izteiksmīgi ieskicē cilvēku portretus — visdažādākos cilvēkus, ar kuriem viņam nācies sastapties savos ceļojumos. Ar simpātijām runā par vienkāršajiem ļaudīm, zobgalību — ierēdņiem, neslēptām antipātijām, brīžiem nicinājumu — augstprātīgām un iedomīgām personām.

Lielākā daļa Džeralda Darela grāmatu ir izdotas arī latviešu valodā:

Autobiogrāfiskie darbi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Zvērudārzs manā bagāžā (Zinātne, 1971), (A Zoo in My Luggage)
 • Muiža dzīvniekiem (Zinātne, 1971), (Menagerie Manor)
 • Mana ģimene un citi zvēri (Zinātne, 1973; atkārtoti Nordik, 2002), (My Family and Other Animals)
 • Pārpildītais šķirsts (Zinātne, 1977), (The Overloaded Ark)
 • Noķeriet man kolobusu (Zinātne, 1977), (Catch Me a Colobus)
 • Bafutas pēddziņi (Liesma, 1977), (The Bafut Beagles)
 • Apskurbušais mežs (Liesma, 1980), (The Drunken Forest)
 • Noslēpumaino trokšņu zeme (Liesma, 1980) (The Whispering Land)
 • Noenkurotais šķirsts (Zinātne, 1981) (The Stationary Ark)
 • Zeltainie sikspārņi un sārtie baloži (Zinātne, 1981) (Golden Bats and Pink Pigeons: A Journey to the Flora and Fauna of a Unique Island)
 • Trīs biļetes līdz Edvenčerai (Liesma, 1984) (Three Singles to Adventures)
 • Ķengurēna ceļš (Liesma, 1984) (Two in the Bush)
 • Zaļā paradīze (Liesma, 1987) (The Garden of the Gods)
  • Dievu dārzs (Nordik, 2009) atkārtots grāmatas "Zaļā paradīze" izdevums
 • Plekstes filejas (Nordik, 2000) (Fillets of Plaice)
 • Mātes izprecināšana (Nordik, 2001), (Marrying Off Mother)
 • Putni, zvēri un radinieki (Nordik, 2001), (Birds, Beasts and Relatives)
 • Saskarsme ar dzīvniekiem (Nordik, 2001), (Encounters with Animals)
 • Ai-ai un es (Nordik, 2002), (The Aye-aye and I)
 • Jaunais Noass (Nordik, 2002), (The New Noah)
 • Zvēru sabiedrībā (Nordik, 2002), (A Bevy of Beasts)
 • Šķirsta jubileja (Nordik, 2003), (The Ark's Anniversary)
 • Tiešā trāpījumā (Nordik, 2003), (How to Shoot an Amateur Naturalist)
 • Džeralda Darela labākais mantojums* (Nordik, 2005) (The Best of Gerald Durrell)
 • The Picnic And Suchlike Pandemonium (1978), latviski nav tulkota
 • Ark on the Move (1982), latviski nav tulkota
 • Durrell in Russia (1986), latviski nav tulkota
 • My family and Other Animals (2003, 2007, 2008, 2009, 2010), fotogrāfijām bagāta saīsināta versija. Oxford. ISBN 978-0-19-424400-8, latviski nav tulkota
*sastādīja Lī Darela

Pasaku grāmatas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Rozija ir mana radiniece (Liesma, 1995), (Rosia Is My Relative)
 • Ņirgu putns (Nordik, 2004), (The Mockery Bird)
 • The Donkey Rustlers (1968), latviski nav tulkota
 • The Talking Parcel (1974), latviski nav tulkota
 • The Fantastic Flying Journey: An Adventure in Natural History (1987), latviski nav tulkota
 • The Fantastic Dinosaur Adventure: A New Adventure in Natural History (1989), latviski nav tulkota
 • Keeper (1990), latviski nav tulkota
 • Toby the Tortoise (1991), latviski nav tulkota
 • Puppy Tales: Puppy's Beach Adventure, Puppy's Field Day, Puppy's Pet Pals, Puppy's Wild Time (1993), latviski nav tulkota

Draugu un ģimenes locekļu grāmatas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zoodārza un tresta grāmatas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • A Brush with Animals (1963), Ralfs Tompsons
 • Okavango Adventure: In Search of Animals in Southern Africa (1973), Džeremijs Malisons
 • Earning Your Living with Animals (1975), Džeremijs Malisons
 • The Facts About a Zoo: Featuring the Jersey Wildlife Preservation Trust (1980), Džeremijs Malisons
 • Travels in Search of Endagered Species (1989), Džeremijs Malisons
 • Gerald's Durrell's Army (1992), Edvards Vaitls
 • Jambo: A Gorilla's Story (1995), Ričards Džonstouns-Skots
 • Your guide. Durrell Wildlife Conservation Trust
 • !ts time. News from Durrell. 50th Anniversary Issue
 • Conservation Status of Jersey Birds. Jersey Birds population in the 21st Century (2011)

Grāmatas par Darelu[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Himself and Other Animals — A Portrait of Gerald Durrell, (1976) David Hughes
 • In The Footsteps of Lawrence and Gerald Durrell in Corfu (1935-39), (1998), Hilary Whitton Paipeti
 • Gerald Durrell — The Authorized Biography, (1999) Duglass Skots Botings (Douglas Scott Botting)
 • "Durrelliana": An Illustrated Cheklist of Inscribed Books of Lawrence Durrell and Gerald Durrell and Associated Publications, Letters and Notes in the Library of Jeremy L. C. Mallison (1999), rediģējis Džeremijs Malisons (Jeremy Mallison)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējas saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]