Daniels Oteijs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Daniels Oteijs
Daniels Oteijs
Oteijs 2011. gadā
Dzimis 1950. gada 24. janvārī (64 gadi)
Valsts karogs: Alžīrija Alžīra, Alžīrija
Nodarbošanās aktieris
Darbības gadi 1974—pašlaik

Daniels Oteijs (franču: Daniel Auteuil; dzimis 1950. gada 24. janvārī) ir franču kinoaktieris. Viņa ekrāna partneri ir bijuši Žerārs Depardjē, Izabella Adžāni, Īvs Montāns, Grēta Sači un citi.

Daniels Oteijs dzimis Alžīrā, aktieru ģimenē. Jau skolas laikā viņš zinājis, ka vēlas iet vecāku pēdās un kļūs par aktieri, lai gan pirmā vēlēšanās bija kļūt par operdziedātāju. Neizturot iestājeksāmenus Konservatorijā, Oteijs iestājas aktiermākslas kursos un uzsāk dalību nelielās lomās, tai skaitā Nacionālā tautas teātra izrādēs. Tur viņu pamana režisors Žerārs Pires un piedāvā viņam pirmo kino lomu filmā "Agresija" (1974). Seko vēl dažas filmas, līdz franču kinokomēdiju meistars Klods Zidī Otejam piedāvā lomu filmā "Nejēgas eksāmenos" (1980) un tās turpinājumā "Nejēgas brīvdienās" (1982). Pirmo vērā ņemamo lomu Daniels Oteijs nospēlēja Eduarda Molināra kriminālfilmā "Miljons nav nauda" (1982) un tai sekojošā, tā paša režisora filmā "Slepenā mīla" (1984). Šīs filmas uzņemšanas laukumā viņš iepazīstas ar Emanuelu Beāru. Viņu veiksmīgo duetu režisors Klods Berijs izmanto filmā "Žans Deflorets" (1986) un tās turpinājumā "Manonas atriebība"(1986). Par šīm lomām Daniels Oteijs un Emanuela Beāra iegūst Cēzara balvas.

Daniels Oteijs kino ir nospēlējis turpat 70 kino lomas un viņa attēloto varoņu portreti aptver ļoti plašu raksturu diapazonu - no nejēgām līdz nopietnām raksturlomām. Plašo lomu paleti labi ilustrē dalība filmās: "Karaliene Margo" (1994), "Orfevras krastmala 36" (2005), "Hameleons" (2001), "Marķīzs Desads" (2000) un citas.

Privātā dzīve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daniels Oteijs ir trīs reizes precējies. No pirmās laulības ar aktrisi Annu Žisē viņam ir meita. Otrajā laulībā ar savu kinoekrāna partneri Emanuelu Beāru viņiem arī piedzima meita. Kopš 2006. gada viņš ir precējies ar gleznotāju Odiju Ambrodži. 2009. gadā viņiem piedzima dēls.

Apbalvojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daniels Oteijs kopš 1987. gada 11 reizes bija nominēts Cēzara balvai. Un divas reizes viņš to saņēma kā labākais galvenās lomas tēlotājs - 1987. gadā par lomu filmā "Žans Deflorets" (rež. Klods Berijs) un 2000. gadā par dalību filmā "Meitene uz tilta" (rež. Patris Lekonte).

1993. gadā par lomu filmā "Ledus sirds" (rež. Klods Satī) Daniels Oteijs saņēma Eiropas Filmu Akadēmijas (EFA) balvu, dēvētu arī par Fēliksu.

1996. gada Kannu kinofestivālā Daniels Oteijs saņēma labākā aktiera titulu par lomu filmā "Astotajā dienā" (rež. Žaks Vandormels).

2005. gadā Daniels Oteijs atkārtoti saņēma Eiropas Filmu Akadēmijas (EFA) balvu Fēliksu par lomu Mihaela Hanekes asa sižeta filmā "Apslēptais" (Caché).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]