Dižais Pasaules Arhitekts

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Dižais Pasaules arhitekts

Dižais Pasaules Arhitekts - tā tiek lietots gan Dievs teoloģiskā izpratnē, gan kā konceptuāls Augstākās būtības[1], jeb Visa pirmsākuma vispārinājums dažādās gnostiskās pseidofilosofiskās sistēmās,

Piemēram, brīvmūrniecībā, Dižais Pasaules Arhitekts ir Augstākās būtības izpausme, ļaujot katram brīvmūrniekam šīs kategorijas interpretēt individuāli. Savukārt rožkrustiešu tradīcijā, atšķirībā no monoteistiskajām reliģijām, Dieva tēls aptver plašu gara izpausmju diapazonu - sākot no pilnīgas visu lietu un parādību apziņas (omnisence) un, beidzot ar misticisma pilnu zemapziņu.

Jēdziena Dižais Pasaules Arhitekts saknes sakņojas jau antīkajā pasaulē. Piemēram, jēdzienu Demiurgs (grieķu δημιουργός dēmiourgós, latīņu demiurgus), kas tulkojumā nozīmēja amatnieks, arī cilvēks, kas strādā citu cilvēku labā (dievišķa Pasaules sākuma principu pirmais ieviesis grieķu filosofs Platons) [2]. Kopš tā laika šis jēdziens dažādos variantos un apzīmējumos tiek izmantots līdz pat mūsdienām, piemēram, gnosticismā [3].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]