Domnīca

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Domnīca (angļu: think tank) ir pētniecības organizācija vai informatīvā grupa, kas apvieno ekonomisko un sociālo zinātņu speciālistus, kā arī nereti bijušos politiķus un uzņēmējus, lai caur kopīgām diskusijām izstrādātu darbības koncepcijas tādās jomās kā sociālā politika, politiskā stratēģija, ekonomika, militārā plānošana, tehnoloģiju attīstība un citās jomās. Šāda veida organizācijas var būt gan valsts finansētas, gan arī uzņēmēju un mecenātu veidotas.

Kritika: domnīcas bieži vien tiek kritizētas par ciešo saistību ar partijām un par iejaukšanos politiskajā dienaskārtībā. Tās tiek kritizētas par neskaidriem finansējuma avotiem. Lielākoties domnīcas nav politiski neitrālas, bet pārstāv ideoloģisko strāvojumu. Latvijas domnīcas visbiežāk ir labēji konservatīvas.

Latvijā darbojas vairākas domnīcas. Visvecākā domnīca Latvijā ir Latvijas Ārpolitikas institūts, kas dibināta 1992. gadā.

Domnīcas Latvijā:

ASV Vācijas Maršala fonds
Austrumeiropas politikas pētījumu centrs
Baltijas Asamblejas sekretariāts
Baltijas forums, biedrība
Baltijas — Melnās jūras alianse
Biedrība "Providus"
Britu padomes pārstāvniecība Latvijā
Centre for European and transition studies
Drošības un stratēģiskās pētniecības centrs
Frīdriha Eberta fonds
Gētes institūts Rīgā
Jewish Agency for Israel, pārstāvniecība
Konrad Adenauer Stiftung, pārstāvniecība
Latvijas Transatlantiskā organizācija
NATO Stratēģiskās komunikācijas un izcilības centrs
Sorosa fonds Latvija
Transparency International Latvia — Delna Latvijas filiāle
Vācijas Akadēmiskais apmaiņas dienests
Latvijas Ārpolitikas institūts

ASV Vācijas Maršala fonds[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

ASV Vācijas Maršala fonda (The German Marshall Fund of the United States) mērķis ir vecināt ciešākas attiecības un sapratni starp ASV un Eiropu, atbalstot indivīdu un institūciju darbu transatlantisko jautājumu jomā un organizējot politiķu, ekspertu un uzņēmējdarbības pārstāvju diskusijas par šiem jautājumiem. Fonds atbalsta arī virkni iniciatīvu, kuru nolūks ir stiprināt demokrātiskos procesus pasaulē. Fonds tiek finansēts no ASV un Vācijas valdību budžetiem. Tā starptautiskais vadītājs ir Kreigs Kenedijs (Craig Kennedy).[1]

Austrumeiropas politikas pētījumu centrs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

-

Baltijas Asamblejas sekretariāts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sekretariāts darbojas arī Latvijā un Igaunijā. Tas tiek finansēts no Latvijas budžeta. Sekretariāta šī brīža vadītāja ir Dr. Marika Laizāne - Jurkāne.

Asambleja tiek veidota no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas parlamenta deputātiem. Katras valsts parlamentu pārstāv 12 - 20 deputāti. Latvijas delegācija.

Asambleja ir koordinējoša un konsultatīva institūcija. Baltijas Asamblejas sesijas notiek reizi gadā. Tā ir tiesīga izteikt savu viedokli rezolūciju, lēmumu, deklarāciju un ieteikumu formā nacionālajiem parlamentiem, valdībām un Baltijas Ministru padomei, bet citām starptautiskajām un reģionālajām organizācijām - aicinājumu, priekšlikumu un paziņojumu formā. Laikā starp sesijām BA Prezidijs var pieņemt lēmumus par aktuāliem jautājumiem. Asambleja ik gadu izvirza sev prioritātes. 2013. gadā izvirzītās Latvijas prioritātes: 1) Reģiona konkurētspējas veicināšana un uzņēmējdarbības vides uzlabošana; 2) Sadarbības nostiprināšana ar Ziemeļvalstīm; 3) Reģionāla līmeņa enerģētikas un transporta infrastruktūras attīstība. Adrese: Citadeles 2-616, Rîga, LV-1010

Mājaslapa.

Baltijas forums, biedrība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

-

Baltijas — Melnās jūras alianse[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Alianse darbojas arī Lietuvā un Igaunijā. Tas tiek finansēts no dalībvalstu budžetiem. Alainses dalībvalstis ir Gruzija, Ukraina, Polija un Baltijas valstis. Šobrīd alianses Latvijas koordinātore ir Sarmīte Ēlerte. Tajā darbojas arī Ojārs Ēriks Kalniņš. Alianses pašreizējos mērķos ir sekmēt un veicināt iespējami ātru Gruzijas un Ukrainas Eiro-Atlantisko integrāciju – uzskatot dalību šajās organizācijās gan par minēto valstu, gan arī par pašu ES un NATO dalībvalstu drošības, brīvības un neatkarības stratēģiskajiem garantiem. Tāpat mērķis ir sekmēt brīvas un demokrātiskas pilsoniskās sabiedrības nostiprināšanos Gruzijā un Ukrainā un to iekļaušanos citu brīvu un demokrātisku Eiropas un pasaules valstu saimē. Baltijas - Melnās jūras alianse sadarbojas nevalstiskā, mediju, akadēmiskā, ekonomikas un politikas jomās. Adrese: Rūpniecības iela 10 (3. stāvs), Rīga. Mājaslapa.

Biedrība "Providus"[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sabiedriskās poltiikas centrs "PROVIDUS"

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]