Drakona zobi (fortifikācija)

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Drakona zobi Zigfrīda līnijas nocietinājumos

Drakona zobi ir piramīdas veida dzelzsbetona konstrukcijas, kuras izmanto tanku, kā arī citas tehnikas aizkavēšanai. Šādas aizsargbūves plaši izmantoja Otrā pasaules kara laikā. Par „drakona zobiem” sauca arī zemē ieraktas granīta bluķu virknes, kuras izmantoja Somija Ziemas kara laikā pret PSRS tankiem.

„Zobi” bija paredzēti tanku kustības ierobežošanai, kā arī to novirzīšanai uz vietām, kur tanki bija pakļauti prettanku ieročiem. Ieviešot „drakona zobus”, tika cerēts, ka tehnikai nav iespēju tikt cauri šādiem aizsprostojumiem, tomēr izrādījās, ka sapieri, izmantojot speciālu tehniku, iemanījās salīdzinoši viegli tikt galā ar šiem šķēršļiem.

Vācija „drakona zobus” (vācu: Drachenzähne) plaši izmantoja Zigfrīda līnijas un Atlantijas vaļņa nocietinājumos.

Granīta bluķu virknes Somijā

Vācieši izmantoja 90 — 120 cm augstas piramīdveida dzelzsbetona konstrukcijas. Starp „zobiem” un gar citām nocietinājumu līnijām, bieži vien tika izvietotas mīnas. „Drakona zobu” priekšā bieži vien bija izvilktas dzeloņdrātis kājnieku aizkavēšanai, kā arī zemē bija slīpi saraktas dzelzs brusas, tanku atvairīšanai.

„Drakona zobus” izmantoja arī Francija Mažino līnijā, kā arī Apvienotā Karaliste, veidojot nocietinājumus 1940.—1941. gadā, gatavojoties Vācijas iebrukumam.

Līdz mūsdienām ir saglabājies liels skaits „drakona zobu”, jo otrā Pasaules kara laikā tie tika izvietoti milzīgā skaitā.

Mūsdienās „drakona zobus” aizsardzībai ir gatava izmantot Šveice, kur tie ir novietoti gar stratēģiski nozīmīgiem ceļiem. Pēc nepieciešamības, tos var pārvietot uz ceļiem. „Zobi” sastopami arī uz robežas starp Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Prettanku ezis