Gaujas nacionālais parks

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Gaujas Nacionālais parks
IUCN kategorija: nav oficiāli akreditēts (varētu būt II un V)
Atrašanās vieta: Latvija, Vidzeme
Koordinātas:
Platība: 917,45 km²
Dibināts: 1973. gada 14. septembris
Pārvaldnieks: Dabas aizsardzības pārvalde

Gaujas Nacionālais parks ir Latvijas lielākais un vecākais nacionālais parks, kas dibināts 1973. gada 14. septembrī. Parks atrodas VidzemēSiguldas, Cēsu un Valmieras apkārtnē, parkā ietilpst Līgatnes pilsēta. Tā platība ir 91 745 ha.

Gauja

Parka teritorijā atrodas Gaujas senieleja, parks ietver izcilas dabas vērtības un iekļauts Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklojumā Natura 2000. Gaujas Nacionālais parks tika izveidots, lai aizsargātu tajā esošās dzīvnieku un augu sugas, kultūrvēsturiskos pieminekļus, reljefa formas un mežus, kā arī veicinātu tūrisma attīstību un saglabātu Gaujas senielejas dabisko ainavu. 47% no parka teritorijas aizņem meži, izplatītākie tā tipi ir damaksnis, vēris, mētrājs un gārša. Lielākie ezeri ir Ungura ezers, Vaidavas ezers un Raiskuma ezers.

Gaujas Nacionālais parks ir populārākais tūrisma galamērķis Latvijā ārpus galvaspilsētas reģiona.[1] Apmeklējumu skaits gadā parkā un tā tuvākajā apkārtnē pārsniedz vienu miljonu. Kopš 2012. gada vadošie tūrisma uzņēmumi, pašvaldības, Dabas aizsardzības pārvalde un Vidzemes Augstskola aktivizējuši Gaujas Nacionālā parka tūrisma klastera (pudura) attīstības iniciatīvas.

Skatīt arī[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gauja pie Turaidas

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]