Irokēzu valodas

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Irokēzu valodas
Ģeogrāfiskā
izplatība:
Ziemeļamerikas austrumi
Ģenētiskā
klasifikācija
:
Irokēzu
Atzari:
ISO 639-2: iro
ISO 639-5: iro
Iroquoian langs.png
Irokēzu valodu izplatība pirmskolonizācijas laikmetā.

Irokēzu valodas ir Ziemeļamerikas indiāņu valodu saime. Savu nosaukumu tā ieguva no irokēzu cilšu konfederācijas, kurā ietilpst vairākas šajās valodās runājošas tautas.

Mūsdienās daudzas irokēzu valodas ir izmirušas, vairākas nopietni apdraudētas. Vislabāk ir saglabājusies čeroki valoda (12 000 — 22 000 runātāju).

Klasifikācija[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vispārpieņemtā irokēzu valodu klasifikācija:

 • Ziemeļirokēzu atzars :
  • Lielo ezeru irokēzu grupa :
   • Hūronu apakšgrupa (†) :
    1. viandoti (hūroni - petuni) (†);
    2. ativandaronki (neitrālie) (†);
    3. ēri (†).
   • Irokēzu līgas nāciju un suskvehanoku apakšgrupa :
    4. onondagi;
    5. suskvehanoki (†);
    • a) seneku - kaijugu valodas:
    6. seneki;
    7. kaijugi;
    • b) mohauku - oneidu valodas :
    8. mohauki;
    9. oneidi;
  • Tuskaroru - notoveju grupa :
10. tuskarori;
11. notoveji (čeorenhaki) (†).
 • Dienvidirokēzu atzars :
12. čeroki

Izplatība[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sekvoja, — čeroki cilts sudrabkalis, kurš ap 1821. g. izveidoja čeroki valodai atbilstošu alfabētu.

Pie Lielo ezeru grupas pieskaitāma ap 16. gs. beigām izmirusī Laurentijas upes irokēzu valoda. Šķiet, ka tā bija vairāku dialektu vai valodu grupa.

Irokēzu valodu saimei piederēja hūronu un ativadaronku sabiedrotie venro (Wenro, Wenrohronon). Cilts bija neliela un tā izzuda 17. gs. pirmajā pusē, tāpēc ziņas par venro ir ļoti trūcīgas.

Pēc 1649. g. kara ar irokēzu līgu, izdzīvojušie huroni un petuni apvienojās viandotu ciltī. Saglabājušies materiāli ļauj tās klasificēt kā huronu un petunu valodas.

Ļoti nabadzīgas liecības saglabājušās par neitrālo un ēri konfederāciju valodām. Hūroni šīs ciltis dēvēja par Atiwandaronk, kas nozīmē "viņi kas saprot valodu", tādējādi ativandaronku valodas vēsturiski pieskaita pie hūronu grupas.

Suskvehanoku (konestogu) valoda izzuda, acīmredzot, 18. gs. otrajā pusē, kad baltie 1763. g. noslepkavoja pēdējos 20 suskvehanokus.

No irokēzu līgas valodām vislabāk saglabājusies mohauku (ap 3300 runātāju), pārējās ir nopietni apdraudētas vai atrodas uz izzušanas robežas, — oneidu (160 — 500), seneku (ap 200), kaijugu (100 — 200), onondagu (65 — 115), tuskaroru (līgas sestā nācija) nopietni apdraudēta (mazāk kā 50 valodas pratēju).

Notoveju valoda izzuda labu laiku pirms 1900. g. Ap 1820. g. bija atlikuši tikai trīs gados vecāki šīs valodas pratēji. Meherinu indiāņi bija tuskaroru un notoveju kaimiņi, taču nav nekādu citu pierādījumu, kas ļautu tos droši pieskaitīt pie irokēzu grupas.