Kandža

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kandžas aparāts

Kandža ir mājas apstākļos gatavots degvīna tipa alkoholisks dzēriens, kurā spirta saturs var būt 30 līdz 80 tilpuma procenti[nepieciešama atsauce].

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kandžas nosaukums ir cēlies no korejiešu vārda "handža", ar ko esot apzīmēts ļoti slikts šņabis, un ko iepazina latviešu karavīri Krievijas—Japānas kara laikā[1][2].

Kandžas dzīšanas tehnoloģija tika pārņemta no vāciešu muižas brūžiem. Bija nepieciešama attapība un liela izdoma, lai no tajā laikā pieejamajiem materiāliem izveidotu kandžas aparātu. Eksperimentālā ceļā tika noslīpēts pats dzīšanas process.

Kandžas izgatavošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sākumā tiek sagatavota brāga, kas visbiežāk ir ūdenī izšķīdināts cukurs, kam pievieno raugu. Šādu maisījumu atstāj uz noteiktu laiku rūgt.

Kad brāga ir gatava, to destilē, iegūstot kandžu. Parasti brāgas sildīšanai destilēšanas procesā izmanto karstus ūdens tvaikus. Destilēšanas procesā jābūt uzmanīgam, jo ir gadījumi, kad augsta spiediena dēļ sprāgst brāgas katls un var notikt applaucēšanās.

Lai uzlabotu kvalitāti, to mēdz atkārtoti destilēt, filtrēt caur ogli un izmantot citus paņēmienus. Ir ieteikums pirmo glāzi izliet, vai vismaz neizmantot iekšķīgi[3].

Kandžu var pazīt pēc īpatnējās smaržas.

Brīdinājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Latvijā stipro alkoholisko dzērienu ieguve mājas apstākļos bez valdības izsniegtas licences, pat pašpatēriņam, ir nelikumīga[4]!
  • Kandža, tāpat kā jebkurš alkoholisks dzēriens, ir veselībai kaitīga. Īpaši jāuzsver, ka, mājas apstākļos ražojot, netiek kontrolēta kandžas kvalitāte un tajā var būt veselībai bīstami piemaisījumi, saukti par fūzeļiem jeb sīveļļām (augstākie spirti, acetons, aldehīdi, u.c.).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]