Kodolieroči

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Nagasaki atombumbas sēnes mākonis 1945. gadā

Kodolieroči ir ieroči, kas izmanto kodolreakciju enerģiju, un tāpēc tiem piemīt milzīgs iznīcinošs spēks. Ar vienu kodolieroci var, piemēram, iznīcināt veselu pilsētu. Karā tie ir tikuši lietoti divas reizes — Otrā pasaules kara noslēgumā ASV tos lietoja pret Japānas pilsētām Hirosimu un Nagasaki. Vēl vairākus simtus reižu dažādas valstis tos ir lietojušas izmēģinājumu nolūkos.

Kodolieroču izgatavošanai nepieciešami īpaši attīrīti urāns vai plutonijs. Noteiktas šo ķīmisko elementu formas (izotopi) var izsaukt kodolreakciju, kā rezultātā izdalās ļoti daudz enerģijas radiācijas veidā, kas nogalina praktiski jebkuru dzīvo būtni tās tuvumā.

Ļoti spēcīgs kodolieroču paveids ir kodoltermiskā bumba, bieži saukta par ūdeņraža bumbu, kam kā "degviela" tiek izmantots ūdeņradis (precīzāk — litija-6 deiterīds, kas ir litija izotopa ar atommasu 6 savienojums ar ūdeņraža izotopu deitēriju). Ūdeņraža bumbas var būt simtiem reižu spēcīgākas par atombumbām (parasto atombumbu izmanto kā ūdeņraža bumbas "detonatoru"). Pirmais ūdeņraža bumbas izmēģinājums notika Bikini atolā. Pati spēcīgākā ūdeņraža bumba, tā saucamā Kuzjas māte (50 megatonnas trotila ekvivalenta) tika uzspridzināta 1961. gadā Novaja Zemļas arhipelāgā (PSRS).

Par kodolieroču esamību savā teritorijā ir paziņojušas ASV,[1] Krievija, Apvienotā Karaliste, Francija, Ķīna, Indija un Pakistāna. Ļoti ticams, ka kodolieroči ir arī Izraēlai, kaut arī tā atsakās to apstiprināt vai noliegt. Ziemeļkoreja ir paziņojusi ASV diplomātiem, ka tai esot kodolieroči, kaut arī nav pierādījumu, ka tai tie būtu. Tiek uzskatīts, ka Irāna mēģina izstrādāt kodolieročus.

Skatīt arī[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Pentagons: ASV rīcībā ir 5113 kodolgalviņu. Delfi.lv (2010. gada 4. maijā). Atjaunināts: 2013. gada 25. aprīlī.