Laima (uzņēmums)

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par uzņēmumu "Laima". Par citām jēdziena Laima nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Laima
"Laima" logo
Veids akciju sabiedrība
Galvenais birojs Rīga, Latvija
Darbinieki ap 1000
Nozare pārtikas rūpniecība
Produkti Saldumi
Mājaslapa http://www.laima.lv/

A/S Laima ir lielākais saldumu ražošanas koncerns Baltijā, nodarbinot vairāk nekā 700 darbiniekus, saražojot ap 16 000 tonnas saldumu un apgrozot ap 24 miljoniem latu gadā [1].

Šokolādes ražošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmums ir viens no retajiem Baltijā, kas veic pilna cikla klasisko šokolādes ražošanu - no kakao pupiņas līdz gatavai šokolādei. Sīkāk ar šokolādes ražošanas procesu var iepazīties apmeklējot ražošanas cikla apraksta lapu.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1870. gadā Teodors Rigerts nodibināja šokolādes fabriku, kuru nosauca savā vārdā. Uzņēmuma produkti kļuva pazīstami Baltijā un visā Krievijas impērijā. 1925. gadā uzņēmuma nosaukums tika mainīts uz akciju sabiedrība "Laima". Kopš 1930-to gadu vidus par vienu no redzamākajiem Rīgas simboliem kļuvis Laimas pulkstenis. Pirmās brīvvalsts gados uzņēmuma produkcija tiek eksportēta uz tik tālām vietām kā Ņujorka un Britu Palestīna.

Ap gadsimtu miju Latvijā aktīvi darbojas vairāki saldumu ražošanas uzņēmumi. 1910. gadā Vilhelms Ķuze atvēra savu šokolādes darbnīciņu un ar nelieliem pārtraukumiem turpināja to paplašināt līdz 1935. gadā tā kļuva par akciju sabiedrību ar apgrozījumu mērāmu miljonos, un popularitāti, kas sasniedz "Laima" līmeni.

Tad nāk 1941. gads kad Vilhelms Ķuze mirst izsūtījumā, un padomju vara nacionalizē uzņēmumus, pārsauc zīmolu par '17. jūnijs' un saldumu ražošanu Latvijā sadala tā - šokolādes 'Laimai', cepumi '17. jūnijam', karameles 'Uzvarai'. Par '17. jūniju' Ķuzes uzņēmums tiek saukts gandrīz līdz mūsdienām, kad 1990. gadā to pārdēvē par ‘Staburadze’. [2]

Īpašnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šodien "Staburadze", "Uzvara" un "Laima" ir apvienotas, un pieder vienam īpašniekam. AS "Laima" lielākais akcionārs ir "NP Confectionary AB", kurai tieši vai netieši pieder 100% AS "Laima" akciju. Tās īpašnieki ir Juris Jonaitis, kam pieder 3% akciju, un Nordic Partners grupa, kas pieder Gisli Reinisonam (53%), Daumantam Vītolam (11%) un Islandes uzņēmumam J&K Holding (36%), kura pārstāvis ir Jons Tors Hjaltasons [3]

Ārējas saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"A/S Laima mājaslapa"

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]