Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Usmas baznīcas iekštelpas.

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ir otrs vecākais etnogrāfiskais brīvdabas muzejs Eiropā un pasaulē.[1][2] 1924.gada 2.februārī pēc arhitekta Paula Kundziņa ierosinājuma Izglītības ministrijas Pieminekļu valde pieņēma lēmumu par Brīvības muzeja dibināšanu.[3] Pirmās celtnes uz muzeja teritoriju pārvestas 1928. gadā. Apmeklētāju apskatei muzejs atvērts 1932. gadā, kad tā ekspozīcija bija 6 senceltnes un to iekārtas priekšmeti.

Patlaban tas aizņem 87,66 Ha lielu platību priežu mežā Juglas ezera krastā. Uz muzeju pārvestas, uzstādītas un iekārtotas 118 senas celtnes no visiem vēsturiskajiem Latvijas novadiem – Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Latgales no 17. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 30. gadu otrajai pusei.

Muzejā izveidotas latviešu zemnieku, amatnieku un zvejnieku sētas. Visās apskatāma pastāvīgā ekspozīcija (sadzīves un darba priekšmeti, interjera iekārtojums), kas raksturo vēstures posmu, novadu un mājas saimnieku nodarbošanos. Muzejā strādā amatnieki, svin latviešu gadskārtu ieražu svētkus, izstāžu zālē var skatīt tautas lietišķās mākslas studiju un muzeja krājuma izstādes.

Muzeju gadā apmeklē vairāk kā 135 tūkstoši cilvēku no visas pasaules.

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]