Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai notika 2004. gada 1. maijā. Latvija kļuva par vienu no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Pievienošanās process[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

ES 25 (2004)

1991. gada 27. augustā Eiropas Kopiena (EK) atzina Latvijas Republikas neatkarību. Jau 1992. gadā Latvijas valdība sāka parakstīt dažādus tirdzniecības līgumus ar EK. 1994. gada novembrī Latvijas Ministru kabinets atvēra Eiropas integrācijas biroju. 1995. gada aprīlī LR Saeima pieņem Latvijas Ārpolitikas koncepciju ar prioritātēm — integrācija ES un NATO. 1995. gada 12. jūnijā Latvijas valdība parakstīja Eiropas līgumu par Asociācijas izveidošanu starp ES un Latviju. 27. oktobrī Latvijas valdība iesniedza pieteikumu par iestāšanos Eiropas Savienībā. Novembrī Saeima izveidoja Eiropas lietu komisiju - sākās īpašu komisiju un nodaļu veidošana visās ministrijās. 1997. gada decembrī ES Padome Luksemburgā pieņēma lēmumu par 6 valstu uzaicināšanu uz iestāšanās sarunām - Latvijas gatavība tika atzīta par nepietiekošu (arī 1998. gada decembrī Latvija netika atzīta par gatavu uzsākt sarunas). 1999. gada decembrī Helsinkos ES Padome uzaicināja Latviju uz sarunām par iestāšanos ES. 2000. gada februārī oficiāli atklātas sarunas par iestāšanos ES ar Latviju. 2002. gada 9. oktobrī Eiropas Komisija rekomendēja uzņemšanai 10 no kandidātvalstīm - tai skaitā arī Latviju, - galīgo lēmumu paziņojot 2002. gada 13. decembrī Kopenhāgenā (par to vēl nobalsoja Eiropas Parlaments 2003. gada 9. aprīlī).

2003. gada referendums par dalību Eiropas Savienībā[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

2003. gada 20. septembrī Latvijā notika referendums par iestāšanos ES. Būtībā šajā referendumā ar vienpusīgu (120:1) finansējumu valdošajām partijām izdevās panākt balsojumu 2:1 par labu dalībai ES. Tas Latvijas vēsturē paliks kā manipulatīvas un ļoti vienpusējas kampaņas piemērs.[nepieciešama atsauce]
Šīs valstis ir (ar attiecīgās valsts pilsoņu balsošanas rezultātu procentos "par"):

Ja kāda valsts būtu nobalsojusi pret pievienošanos, process turpinātos bez tās. 2004. gada 1. maijā visas 10 valstis kļuva par pilntiesīgām ES dalībvalstīm.

Latvija pēc pievienošanās Eiropas Savienībai[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

2004. gada 1. maijā Latvija kļuva par pilntiesīgu ES dalībvalsti. Drīz pēc tam Latviju sāka skart dažādas ar ES saistītas izmaiņas un jaunumi. Viens no pirmajiem jaunumiem bija ziņa, ka Latvijā palielināsies vairāku medikamentu cenas, jo tos vairs nedrīkst ievest no Krievijas, tos obligāti jāieved tikai no ES valstīm. Tātad par pilnīgi identiskiem medikamentiem Latvijā nācās maksāt vairāk.[nepieciešama atsauce] Drīz pēc tam dzirdējām ziņu, ka Latvijā esot pārmērīgi lieli cukura uzkrājumi un tāpēc par to esot jāmaksā sods (par to nekas netika stāstīts pirms iestāšanās ES). Pēc vairākiem gadiem ES spiediena un citu iemeslu dēļ tika likvidētas visas Latvijas cukura fabrikas.[nepieciešama atsauce]

Skatīt arī[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]