Longjerbīene

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Longjerbīene
Pilsētas centrs
Pilsētas centrs
Ģerbonis: Longjerbīene
Ģerbonis
Moto: "unikt, trygt og skapende"
(latviešu: "unikāla, droša un radoša")
Longjērbīenes un Svalbāras atrašanās vietaLongjērbīenes un Svalbāras atrašanās vieta
Valsts Karogs: Norvēģija Norvēģija
Sala Svalbāra
Dibināta 1906
Pašvaldība no 2002. gada 1.janvāra
Administrācija
 - Mērs Kristins Kristofersens
Platība
 - Kopējā 242,86 km²
Iedzīvotāji (2007)
 - kopā 2 075
Mājaslapa: http://www.lokalstyre.no/
Longjerbīene Vikikrātuvē

Longjerbīene (norvēģu: Longyearbyen) ir Svalbāras lielākā apdzīvotā vieta un tās administratīvais centrs. Atrodas Svalbāras arhipelāga lielākajā salā, Adventfjorda dienvidu piekrastē, kas turpinās iekšzemē kā Adventa ieleja. Longjerbīenē atrodas Svalbāras gubernatora rezidence un viņa administrācija. 2007. gada beigās pilsētā dzīvoja ap 2060 iedzīvotāju. Tā ir vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta pasaulē un vistālāk uz ziemeļiem esošā apdzīvotā vieta, kuras iedzīvotāju skaits pārsniedz 1000 iedzīvotāju. Pilsētu dibināja Džons Manro Longjers 1906. gadā.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Longjerbīenē ir arktiskās tundras klimats. Pilsēta atrodas pie Adventfjorda, kas ir daļa no Isfjorda. Lielākā pilsētas daļa atrodas mazāk kā 100 metru virs jūras līmeņa. Longjeras upe tek caur pilsētu, lai gan lielāko gada daļu tā ir aizsalusi. Apkārtne ir kalnaina un bez kokiem, tādējādi radot tukšu ainavu. 1930 gadā iedzīvotāji atklāja, ka līķi, kas ir apglabāti pilsētas kapsētā nesadalījās, jo mūžīgais sasalums tos saglabāja. Kopš tā laika Svalbārā neviens netiek apglabāts. Mirušos apglabā citā Norvēģijas daļā.

Rajoni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz rietumiem no Longjeras upes atrodas Bykaia (jaunā osta), Sjøområdet (dīķa rajons ir vecās ostas atrašanās vieta), Skjæringa (rajons, kurā atrodas gubernatora rezidence), Gamle Longyearbyen (Vecpilsēta - vieta, kur atrodas baznīca). Uz austrumiem no upes atrodas Sjøskrenten (upes deltas rajons), jaunais centrs (ieskaitot Radisson viesnīcu), Gruvedalen (raktuvju ieleja) un Lia (privātmāju rajons). Uz dienvidiem no upes atrodas Haugena (kalns), kurā atrodas pilsētas skola un sporta zāle. Tālāk uz dienvidiem atrodas Nibienas ciems.