Novgorodas slaktiņš

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Novgorodas ikona (12. gs.).

Novgorodas slaktiņš notika Novgorodas pilsētā Livonijas kara laikā no 1570. gada 9. janvāra līdz 12. februārim.

Slaktiņa iemesli[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Precīzie slaktiņa iemesli nav zināmi, bet tiek pieņemts, ka Ivans IV (Briesmīgais) pēc militārām neveiksmēm Livonijas kara laikā un sava padomdevēja Ivana Kurbska pāriešanas Polijas-Lietuvas pusē, kļuvis apsēsts ar domu, ka Novgorodas pilsētas elite gatavojas pāriet ienaidnieka pusē. Daži autori gan izteikuši vēl ciniskāku versiju - Ivans IV vienkārši vēlējies apturēt mēra epidēmijas izplatīšanos no Eiropas zemēm dziļāk Krievijā.

Norise[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Krievu armijas karavīri 2. janvārī aplenkuši pilsētu un uzcēluši aizžogojumu visapkārt tai. Lēš, ka katru dienu ap 500-1000 cilvēku tikuši sapulcināti, tad spīdzināti un nežēlīgi nogalināti cara un viņa dēla acu priekšā. Lielāka daļa cilvēku tika noslīcināti Volhovas upes āliņģos. Pēc Trešās Novgorodas hronikas ziņām, slaktiņš ildzis piecas nedēļas, pēc Pirmās Pleskavas hronikas ziņām, kopējais nogalināto skaits sasniedzis 60 000.

Patiesais upuru skaits[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Oficiāli tika ziņots, ka nogalināti 1500 Novgorodas dižciltīgo un līdzīgs skaits pārējo. Mūsdienu krievu vēsturnieku aplēses svārstās no 2500 līdz 12000.

Literatūra[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • R. Skrynnikov. "Ivan Grozny", M, AST, 2001

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]