Ogres novads

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ogres novads
Ogres novads karte.png
Ogres novads 2002. g. (tumšāks) un 2009. g. robežās Ogres novads 2002. g. (tumšāks) un 2009. g. robežās
Ogres novada karogs Ogres novada ģerbonis
Karogs Ģerbonis
Centrs: Ogre
Platība: 992,35 km2
Iedzīvotāji (2010): 38 861[1]
Blīvums: 39.2 iedz./km2
Izveidots: 2002. gadā
Domes priekšsēdētājs: Artūrs Mangulis(LZP)
Teritoriālās
vienības:
Mājaslapa: www.ogre.lv

Ogres novads ir pašvaldība Vidzemes dienvidrietumos. Tajā ietilpst bijušā Ogres rajona Ogres pilsēta un 9 pagasti. Novada administratīvais centrs ir Ogre. Robežojas ar Ikšķiles, Ropažu, Mālpils, Amatas, Vecpiebalgas, Ērgļu, Kokneses, Aizkraukles, Skrīveru, Lielvārdes un Ķeguma novadiem.

Vairāk nekā 84% iedzīvotāju ir latvieši un 10% krievi. 46,7% iedzīvotāju ir vīrieši, 53,3% sievietes. Meži aizņem 42% no novada teritorijas.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ogres novada teritorijas reljefā dominē lēzeni viļņots līdzenums ar maziem un vidēja lieluma pauguriem. Virsmas vidējais absolūtais augstums mainās 20—50 m robežās. Novada D daļā, kas ir zemāka, atrodas plašā Daugavas ieleja, gar kuru R—A virzienā turpina stiepties Ogres Kangaru osu virkne. Ogres novadā kopumā ir siltāks un sausāks nekā rajona vidusdaļā un A daļā. Gaisa vidējā diennakts temperatūra janvārī ir ap −6 °C, bet jūlijā — ap 17,2 °C. Gada vidējais nokrišņu daudzums ir 600 — 700 mm. Novada D daļā plūst Daugava; vidusdaļā novadu šķērso Ogres upe, kurā ieplūst Ranka. Novadā ir vēl arī mazākas upītes — Ķiļupe, Urga, Kazupe u.c. sīkupītes. Ogres upes krastos vietām atsedzas dolomītu pamatieži, kuros var atrast senu jūras gliemežu brahiopodu pārakmeņojušās atliekas. Novada teritorija neizceļas ar sevišķu mežainumu. Tas ir mazāks nekā vidēji rajonā — tikai 29%. Tikai Z daļā ir lielāki mežu masīvi. Taču pagastā aug 28 dižkoki. Ogresgala ciemā Ogres krastā aug Ogres rajonā lielākā vīksna (stumbra apkārtmērs 6,5 m). Ievērības cienīgus apmērus ir sasniedzis tāds ļoti lēni augošs krūms kā kadiķis — Netiču kadiķa stumbra apkārtmērs ir 1,2 m. Ievērību pelna arī Vecdupānu liepa (5,7 m un 5,4 m) Ogres kreisajā krastā apmēram 2 km lejpus Ogresgala, bet no ozoliem — Krauzu dižozols (5,8 m) Rankas labajā krastā apmēram 1,5 km augšpus Ogresgala.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]