Pjotrs Avens

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par Krievijas miljardieri. Par latviešu strēlnieku virsnieku skatīt rakstu Pēteris Avens.
Pjotrs Avens
Пётр Авен
Vladimir Putin 5 April 2002-1.jpg
Pjotrs Avens sarunā ar prezidentu Vladimiru Putinu
Krievijas ārējo ekonomisko sakaru ministrs
Amatā
1992. gada 22. februāris — 1992. gada 22. decembris
Prezidents Boriss Jeļcins
Premjerministrs Jegors Gaidars
Priekštecis Viktors Jarošenko
Pēctecis Sergejs Glazjevs

Dzimšanas dati 1955. gada 16. martā (59 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Maskava, Krievijas PFSR, PSRS
Profesija uzņēmējs, politiķis
Augstskola Maskavas Valsts universitāte

Pjotrs Avens (krievu: Пётр Олегович Авен; dzimis 1955. gada 16. martā Maskavā) ir daļējas latviešu izcelsmes Krievijas uzņēmējs un politiķis, miljardieris.

P. Avens ir latvietis no tēva puses: viņa tēva, zinātnieka Oļega Avena, māte bija krieviete, bet tēvs Jānis Avens — latvietis, bijis sarkanais strēlnieks.[1] Savukārt paša P. Avena māte pēc tautības ir ebrejiete. 1977. gadā beidzis Maskavas Valsts universitātes ekonomikas fakultāti, 1980. gadā aizstāvējis doktora disertāciju. Precējies, ir divi bērni.

No 1991. līdz 1992. gadam darbojies valsts pārvaldē. Bija ārlietu ministra pirmais vietnieks Jegora Gaidara valdībā, pēc tam — Krievijas ārējo ekonomisko sakaru ministrs. Bijis Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina pārstāvis G8 padomē.

Kopš 1994. gada P. Avens ir holdinga "Alfa-Grupp" padomē. No 1994. līdz 2011. gadam bija "Alfa-Bank" prezidents, pēc tam tāda paša nosaukuma banku grupas direktoru padomes priekšsēdētājs. Līdzīpašnieks kompānijā "ABH Holdings", kas apvieno finanšu un naftas aktīvus, tāpat P. Avens ir telekomunikāciju holdinga "Altimo" līdzīpašnieks. Pēc žurnāla "Forbes" datiem 2011. gadā P. Avens bija 28. bagātākais cilvēks Krievijā, viņa īpašumu vērtība novērtēta ar 4,3 miljardiem ASV dolāru.

P. Avena saimnieciskā darbība ir saistīta arī ar Latviju, viņš ir "Latvijas balzama" direktoru padomes loceklis un Krievijas-Latvijas lietišķās sadarbības padomes priekšsēdētājs.

Vaļasprieks — mākslas darbu kolekcionēšana. Saskaņā ar "Forbes" datiem P. Avenam pieder lielākā 20. gadsimta sākuma krievu mākslinieku darbu privātkolekcija.[2] Latvijā darbojas P. Avena labdarības fonds "Paaudze". Apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]