Prezidiju Konvents

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Prezidiju Konvents (P!K!) ir visu Latvijas studentu korporāciju jumta organizācija un augstākais pārvaldes orgāns, kas nosaka to iekšējo sadzīvi un regulē savstarpējās attiecības.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jau 1919. gada rudenī, līdz ar LU dibināšanu, radās doma apvienot Latvijas studentu korporācijas organizacijā, kas būtu balstīta uz latviskiem pamatiem. Līdz tam pastāvošais Rīgas šaržēto konvents bija izteikti vācisks.

1919. gada septembrī visi tobrīd Latvijā esošie, Latviešu studentu korporāciju biedri, kopsapulcē vienojās atsegt krāsas, kuru nēsāšana 1.p.k. laikā bija aizliegta. Šis brīdis arī tiek uzskatīts par Prezidiju Konventa dibināšanu. Tomēr faktiska P!K! darbība sākās tikai 1920. g. rudenī, pēc Latvijas brīvības cīņu noslēguma. Prezidiju konventa sastāvā ietilpa visas tobrīd pastāvošās Latviešu studentu korporācijas un tika uzņemtas jaunas. Tika pieņemti vairāki studentu korporācijām saistoši likumi, no kuriem svarīgākais bija 1922. gadā pieņemtais Apvienotais korporāciju komāns (A!K!K!). Tas noteica vispārējus studentu korporāciju darbības principus. Prezidiju konventa sēdēs piedalās visu konventu pārstāvji. Visas korporācijas prezidē P!K! vecākuma kārtībā un prezidējošā korporācija mainās ik pēc semestra.

1920. gadu sākumā P!K! tika uzņemtas visas kādreizēja Rīgas šaržēto konventa vācbaltu studentu korporācijas. Tomēr 1932. gadā vācbaltu korporācijas demonstratīvi izstājās no P!K!, protestējot pret prasību P!K! sēdēs lietot tikai latviešu valodu. Tās savu darbību P!K! vairs neatjaunoja. 1940. gadā, kopā ar studentu korporācijām, tiek slēgts arī P!K!.

P!K! uzdevumus, trimdas apstākļos, daļēji pildīja 1949. gadā Eslingenē dibinātā Latvijas Korporāciju Apvienība (L!K!A!). P!K! darbība Latvijā atjaunota 1990. gadā. Šobrīd P!K! apvieno 22 latviešu un 1 krievu studentu korporāciju.

1925. gadā dibināts P!K! vīru koris (atjaunots 1999. g.). No 1935. līdz 1940. g. pastāvēja P!K! simfoniskais orķestris. No 1932 līdz 1940. gadam P!K! izdod žurnālu Universitas. Kopš 1954. gada žurnālu izdod Latvijas korporāciju apvienība.

Dalīborganizācijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par P!K! dibinātājām tiek uzskatītas: Lettonia, Selonija, Lattgallia, Talavija un Fraternitas Lettica. Šobrīd P!K! sastāvā ietilpst šadas studentu korporācijas:

Izmantotā literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • V.Ščerbinskis, Uzticīgi Draugam, Rīga, 2010.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]