Romāns Polaņskis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Romāns Polaņskis
Roman Polański
Romāns Polaņskis
Personīgā informācija
Dzimis 1933. gada 18. augustā (81 gads)
Parīze, Karogs: Francija Francija
Pilsonība Karogs: Polija Polija, Karogs: Francija Francija
Nodarbošanās kinorežisors, scenāriju autors

Romāns Polaņskis (poļu: Roman Polański); dzimis Rajmunds Romāns Līblings (poļu: Rajmund Roman Liebling) 1933. gada 18. augustā) ir ebreju izcelsmes poļu kinorežisors, kurš dzīvojis un uzņēmis filmas Polijā, Lielbritānijā, ASV un Francijā. Pazīstams ne tikai ar savām filmām, kas plūkušas laurus visos lielākajos kinofestivālos, bet arī ar savu privāto dzīvi.

Dzimis Parīzē Polijas nepraktizējoša ebreja ģimenē, 1937. gadā ģimene atgriezās Polijā. Otrā Pasaules kara laikā ģimene tika ieslodzīta Krakovas geto, māte gāja bojā, bet Romānam izdevās palikt dzīvam, izbēgot no geto un slēpjoties pie poļu zemnieka. Pēc kara Romāns Polaņskis iestājās Lodzas kinoskolā, kuru beidza 1959. gadā. 1962. gadā uzņēma filmu "Nazis ūdenī" (Nóż w wodzie), par kuru ieguva starptautisku atpazīstamību un pirmo Oskara nomināciju ārzemju filmu kategorijā. Sešdesmito gadu vidū uzņēma vairākas filmas Lielbritānijā.

1968. gadā tika izlaista "Paramount Pictures" producēto Polaņska filmu "Rozmarijas bērns" (Rosemary's Baby). 1969. gada 9. augustā slepkavu banda Čārlza Mensona vadībā iebruka Polaņska mājā Losandželosā un zvēriski nogalināja visus, kuri tobrīd bija mājās, arī toreizējo Polaņska sievu Šāronu Teitu, kura bija grūtniecības astotajā mēnesī.

1977. gadā Polaņskis tika apsūdzēts 13 gadu vecas modeles izvarošanā, tāpēc 1978. gada 1. februārī viņš aizbēga no ASV uz Franciju. Tā kā viņš ir Francijas pilsonis un likums neparedz Francijas izdošanu citām valstīm, kopš 1978. gada Polaņskis lielākoties uzturas Francijā, kā arī citās zemēs, kur viņš netiktu izdots ASV varas iestādēm. Tas viņam netraucēja 2002. gadā, pašam klāt neesot, saņemt Oskaru par filmu "Pianists" (The Pianist).

Pazīstamas R.Polaņska filmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]