Romas Katoļu baznīca

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Romas katoļu baznīca)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Katoļticīgo īpatsvars pasaules valstīs

Romas Katoļu baznīca, zināma arī kā Katoļu baznīca, ir lielākā Kristīgā baznīca pasaulē. 2011. gadā pasaulē bija 1,2 miljardi katoļu.[1] Tā ir viena no vecākajām institūcijām pasaulē un tai bija nozīmīga loma Rietumu kultūras vēsturē. Katoļu hierarhijā uz augstākā pakāpiena atrodas Romas pāvests, kurš vienlaikus ir arī Romas bīskaps. Pašlaik pāvests ir Francisks. Katoliskajā tradīcijā par pirmo pāvestu uzskata apustuli Pēteri. Tālāk seko kardināli, patriarhi un bīskapi. Baznīcā māca, ka tā ir vienīgā īstā baznīca, kuru dibinājis Jēzus Kristus, ka bīskapi ir apustuļu pēcteči, un ka pāvests ir Svētā Pētera dvēseles pārņēmējs.

Romas Katoļu baznīca Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas teritorijas iedzīvotāji ar rietumu kristietību sastapās 12. gadsimtā, kad Lībekas pilsētas Zēgebergas abatijas kanoniķis, augustīniešu mūks Meinards kristīja Daugavgrīvas un Ikšķiles lībiešus. 1186. gadā Brēmenes arhibīskaps Hartvigs II viņu iesvētīja par pirmo šīs teritorijas bīskapu.

2004. gadā Latvijā bija reģistrējušies aptuveni 430 000 Romas katoļticīgo 250 draudzēs,[nepieciešama atsauce] kas sadalītas četrās diecēzēs: Rīgas arhidiecēzē (arhibīskaps - metropolīts Zbigņevs Stankevičs), RēzeknesAglonas diecēzē (bīskaps Jānis Bulis), Jelgavas diecēzē (bīskaps Antons Justs) un Liepājas diecēzē (bīskaps Vilhelms Lapelis).

Latvijā darbojas pieci klosteri un vairākas katoļu mācību iestādes, piemēram, Laterāna Pontifikālās universitātes filiāles: Rīgas Teoloģijas institūts, kurā mācās nākamie priesteri, un Rīgas Augstākais reliģijas zinātņu institūts.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. World's Catholic population steady (angliski). Catholic Culture.org (2013. gada 13. maijs). Atjaunināts: 2013. gada 28. maijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]