Sešu dienu karš

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Sešu dienu karš
6dayswar1.jpg
Sākums: 1967. gada 5. jūnijs
Vieta: Tuvie Austrumi
Puses
Valsts karogs: Izraēla Izraēla Valsts karogs: Ēģipte Ēģipte
Valsts karogs: Jordānija Jordānija
Valsts karogs: Sīrija Sīrija
Līderi
Valsts karogs: Izraēla Moše Dajans Valsts karogs: Jordānija Karalis Huseins
Valsts karogs: Ēģipte Gamāls Abdels Nāsers
Zaudējumi
Galvenās sadursmes
Operācija Fokuss (Mivtza Moked)
Beigas
Beigas: 1967. gada 10. jūnijs
Līgums: pamiers
Iznākums:
Izraēla četrreiz palielina savu teritoriju;
Palestīniešu bēgļu rašanās.

1967. gada Arābu-Izraēlas karš jeb Sešu dienu karš tika izcīnīts starp Izraēlu un tās arābu kaimiņvalstīm — Ēģiptes arābu republiku, Jordānijas Hāšimītu Karalisti un Sīrijas arābu republiku — ilga no 5. līdz 10. jūnijam (132 stundas), beidzoties ar Ēģiptes, Jordānijas un Sīrijas sakāvi. Uzbrucēja bija Izraēla.[1]

Iemesls[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izraēlas uzbrukums Golānas augstienēm (Sīrijai)
Izraēlas iebrukums Jordānijas kontrolētajā Rietumkrastā

Kara formālais iemesls bija Ēģiptes vēlme atgūt suverenitāti pār savu teritoriju Sīnāja pussalā. Ēģiptes prezidents Gamāls Abdels Nāsers 18. maijā pieprasīja ANO aizvākt miera uzturēšanas spēkus no Sīnāja pussalas. 19. maijā ANO spēki uzsāka evakuāciju, bet Ēģipte ieveda pussalā savu karaspēku — 100 000 kareivju un 1000 tanku, — un 22. maijā sāka Tirānas jūras šauruma blokādi Izraēlas kuģiem, liedzot tiem izeju uz Sarkano jūru caur Ēģiptes teritoriālajiem ūdeņiem. 30. maijā Ēģipte un Jordānija parakstīja līgumu par savstarpējo palīdzību gadījumā, ja vienai no dalībvalstīm uzbruks kāda trešā valsts.

1967. gada 9. maijā Knesets apstiprināja plānu sākt karu.

Karadarbība[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izraēlas iebrukums Sinaja pussalā (Ēģipte)

Izraēliešu kara aviācijas uzlidojums objektiem Ēģiptē sākās 5. maijā pulksten 8:30, iznīcinot aptuveni 400 lidmašīnu, kuras tā arī nepaspēja pacelties gaisā no lidlaukiem, lai aizsargātu savas valsts gaisa telpu. Izraēlai nāca palīgā ASV kara flotes eskadra, kas bāzējās Vidusjūrā, neitralizējot Ēģiptes armijas radiosakarus (Ēģiptes armijas virspavēlniecība izmantoja ASV ražotas sakaru iekārtas).[2] Līdzīgā veidā lidlaukos tika iznīcinātas Jordānijas, Sīrijas un Irākas kara lidmašīnas.

Izraēlas sauszemes spēki uzsāka plašu ofensīvu, iebrūkot Ēģiptē un tās kontrolētajā Gazas joslā. Ēģiptiešu armijas pretestība tika salauzta un tā panikā atkāpās, Sīnāja pussalā pametot vairāk nekā 450 tanku. Paralēli norisa uzbrukums Jordānijai un Sīrijai. 9. jūnijā Izraēla bija iekarojusi visu Sīnāja pussalu un apstājās pie Suecas kanāla — ANO DP pieprasīja pārtraukt agresijas aktu un karadarbību.

11. jūnijā tika parakstīts pamiers.

Rezultāti[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karadarbībā frontēs Izraēlas karaspēkā bija 1075 kritušie, bet Jeruzalemes ieņemšanas operācijā krita 1756 izraēliešu.[nepieciešama atsauce] Krita ari aptuveni 21 000 arābu valstu kareivju. Izraēlas aviācija iznīcināja lielāko daļu Ēģiptes, Jordānijas, Sīrijas un Irākas gaisa spēku, tās armija okupēja Ēģiptei piederošo Sīnāja pussalu, visas vēl neokupētās Palestīnas valsts izveidošanai paredzētās teritorijas — Gazas joslu, Jordānijas pārziņā esošo Jordānas upes rietumkrastu un Austrumjeruzalemi, — kā arī Sīrijai piederošās Golānas augstienes. Aneksiju rezultātā tika ievērojami palielināta Izraēlas teritorija. ANO DP rezolūcija Nr. 242 pieprasīja Izraēlai atstāt okupētās teritorijas, taču bez rezultāta.

Sākot ar 13. augustu sākās zemes konfiskācija Jeruzalemē, lai izveidotu tajā ebreju kvartālus. Laikā no 1967. līdz 1973. gadam Ramallahā, Betlemē, Jerihonā, Hebronā un Nablusā palestīniešiem konfiscēja vairāk nekā 30 000 ha lauksaimniecībai derīgās zemes.

Aptuveni 300 000 palestīniešu tika padzīti no savām mājām un bija spiesti doties bēgļu gaitās uz Jordāniju, Sīriju un Libānu. Okupētajās teritorijās sāka masveidā izvietot ebreju kolonistu apmetnes, izveidojās Palestīnas Atbrīvošanas organizācija (PAO).

Atsauces un paskaidrojumi[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Commons:Category
Vikikrātuvē ir pieejami multimediju faili par šo tēmu. Skatīt: Sešu dienu karš