Stepans Bandera

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Stepans Bandera
Бандера Степан Андрійович
Stepans Bandera

Dzimšanas dati 1909. gada 1. janvāris
Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svg Austroungārija, Starijuhriņivas ciems (šodien Ivanofrankivskas apgabals)
Miršanas dati 1959. gada 15. oktobris
Karogs: Vācija Vācija, Minhene
Tautība Ukrainis
Paraksts Paraksts Bandera.jpg

Stepans Bandera (ukraiņu: Бандера Степан Андрійович; *1909. gada 1. janvāris1959. gada 15. oktobris) bija viens no ukraiņu nacionālistu kustības līderiem no 1930. līdz 1950. gadiem. No 1941. līdz 1959. gadam Ukraiņu nacionālistu organizācijas (UNO) (ukraiņu: Організація Українських Націоналістів) līderis.

Biogrāfija[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis Starijuhriņivas ciemā Ivanofrankivskas apgabalā, kas tobrīd bija Austroungārijas impērijas sastāvā. Viņa tēvs bija studējis teoloģiju Ļvivas Universitātē un bija katoļu uniāta (rita) kulta mācītājs. 1918. gadā viņš bija ievēlēts Rietumukrainas tautas republikas parlamentā, bet 1919. gadā viņš kalpoja Ukraiņu Galīcijas armijā. Viņa māte, Miroslava, bija nākusi no katoļu mācītāju ģimenes.

1919. gadā Stepans aizbrauca uz Striju, kur dzīvoja viņa vecvecāki. Tur viņš iestājās ukraiņu klasiskajā ģimnāzijā, kuru pabeidza 1927. gadā. 1922. gada pavasarī no tuberkulozes nomira viņa māte. Bērnībā Stepans slimoja ar locītavu reimatismu. 1922. gada sākumā iestājās Plastā (ukraiņu skautu kustība). Ģimnāzijā iekļāvies arī Ukraiņu ģimnāziju augstāko klašu organizācijā. Pēc ģimnāzijas beigšanas centās izbraukt uz Čehoslovākiju, lai iestātos Ukraiņu Tautasaimniecības akadēmijā, bet neveiksmīgi, jo nesaņēma atļauju no poļu varas iestādēm izbraukšanai. 1928. gadā viņš iestājās Ļvivas polithniskajā skolā, kur studēja agronomiju Dubļanos (specialitātē inženieris agronoms). Šo skolu viņš absolvēja 1932. gadā, tomēr viņš nesaņēma diplomu, jo tika arestēts. 1928. gadā tika uzņemts Ukraiņu kara organizācijā. Sākotnēji darbojies izlūkošanas, bet vēlāk propagandas nodaļā.

1934. gadā piedalījās Polijas valdības ministra slepkavībā. Par to viņam tika piespriests nāvessods, kas pēc tam tika mainīts uz mūža ieslodzījumu. 1939. gadā, kad Ļvivu okupēja Padomju Savienība, iznāca no cietuma. 1941.gada 30. jūnijā Ļvivā OUN deklarē Ukrainas neatkarīgās valsts nodibināšanu, tomēr jau drīz pēc tam vācieši arestē Stepanu Banderu, kuru līdz 1944. gadam turēja ieslodzījumā Zaksenhauzenas koncentrācijas nometnē. Ukraiņu nacionālisti aizgāja pagrīdē.

1944. gada oktobrī tika atbrīvots no ieslodzījuma un apmetās Rietumvācijā, kur vadīja UNO rietumvalstīs bāzētās grupas. 1959. gada 15. oktobrī tika atrasts miris savā dzīves vietā. Viņu noslepkavoja (noindēja) VDK aģents Bogdans Stašinskis.

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Commons:Category
Vikikrātuvē ir pieejami multimediju faili par šo tēmu. Skatīt: Stepans Bandera