Teļecas ezers

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Teļecas ezers
Lake Teletskoye ISS008-E-7600.jpg
Platība 223 km2
Lielākais garums 77,7 km
Vidējais dziļums 175 m
Lielākais dziļums 325 m
Tilpums 40 km3
Augstums vjl 436 m
Izteka Bija
Baseina valstis Krievija
Teļecas ezers Vikikrātuvē

Teļecas ezers (krievu: Телецкое озеро), arī Altinkels (altajiešu: Алтын Кӧл) - kalnu ezers Krievijas teritorijā, Rietumsibīrijas dienvidos, Altaja Republikā. 25. dziļākais ezers pasaulē.

Teļecas ezera dienvidu krasts

Nosaukumu "Teļecas ezers" ieguvis pirms apmēram 400 gadiem no krievu pirmatklājējiem - ezera krastā dzīvoja Altaja ciltis, kas sevi dēvēja par "telesiem" (teleuti). Vietējie iedzīvotāji ezeru vienmēr dēvējuši par Altinkelu ("Zelta ezeru").

Ezers atrodas tektoniskas izcelsmes gultnē. Visapkārt ezeram atrodas kalni, kuru augstums - 2000 - 2 500 m. Praktiski visur krasti krauji, ar aizām. Ezera ūdens dzidrs, ļoti tīrs. Ezera ielejā klimats ir kontinentāls, katrā no ezera galiem tas atšķiras. Dienvidu galā ūdens vidēji par 4 - 5 grādiem siltāks, savukārt ziemeļu galā ir divreiz vairāk nokrišņu. Ziemeļu gals katru ziemu aizsalst - ledus ir neparasti dzidrs, piekrastē pat 5 - 6 metru dziļumā labi apskatāma ezera gultne. Ezera krastos novērojama reta, bīstama parādība - dienā sasilušās klintis naktīs atdziestot saraujas un "šauj" ar akmeņiem.

Teļecas ezers

Praktiski viss ezers iekļauts rezervātā (Altaja dabas rezervāts), taču no ziemeļu ciematiem ar motorlaivām iespējams apmeklēt vairākus dabas pieminekļus - Korbu ūdenskritumu, līci - meteorīta krāteri dienvidu krastā un Čulišmanas upes deltu.

Kopīgi ar vairākiem citiem Altaja dabas pieminekļiem iekļauts UNESCO Pasaules Mantojuma sarakstā.