Televīzija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Amerikāņu ģimene, kas skatās televīziju 1958. gadā

Televīzija jeb TV, arī tālrāde, ir telesakaru sistēma vai process, lai raidītu un uztvertu kustīgus attēlus un skaņu attālumā, izmantojot elektriskos vai elektromagnētiskos signālus. Televīzijas pārraides uztver ar televizoru. Vārds "televīzija" parasti tiek attiecināts uz vairākām lietām, taču galvenokārt apzīmē raidīšanu. Vārds ir radies no grieķu vārda τῆλε (tēle) un latīņu vārda visio, un burtiskā tulkojumā nozīmē "tālā redzēšana".

Pirmo publisko televīzijas pārraidi 1926. gada 23. janvārī nodemonstrēja skotu izgudrotājs Džons Logijs Bērds (John Logie Baird).[1]

Televīziju iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mūsdienās pastāv divu veidu televīzijas tehnoloģijas — ciparu jeb digitālā un analogā televīzija. Parasti ar jēdzienu "televīzija" saprot analogo televīziju.[nepieciešama atsauce]

Vēl televīziju iedala:

Analogā televīzija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Analogā televīzija ir televīzija, kur attēlu un skaņu pārraida kā analogu signālu, tas ir, mainot tā amplitūdu un/vai frekvenci. Visas televīzijas sistēmas pirms digitālās televīzijas bija analogas. Vēl agrāk (krietni pirms Otrā pasaules kara) tika lietota mehāniskā televīzija, kur attēla izvēršanai lietoja mehānismus. Analogā un digitālā televīzija pretstatā tai ir elektroniskā televīzija.

Ciparu jeb digitālā televīzija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: ciparu televīzija

Ciparu jeb digitālā televīzija ir televīzija, kur video pārraida MPEG2, MPEG4 vai citādi kodētas ciparu straumes (stream) veidā, atšķirībā no analogās televīzijas. Ciparu signālu var izplatīt kabeļtīklos (ciparu kabeļtelevīzija), no pavadoņa (ciparu pavadoņtelevīzija) vai arī ar parasto TV raidīšanas aparatūru (ciparu virszemes televīzija). Atšķirībā no analogās televīzijas, te ir iespējams mainīt kvalitāti.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Television History: Pre-1935 (angliski). www.tvhistory.tv. Atjaunināts: 2011-09-04.