Vikipēdija:Smilšu kaste

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Vēdzele ir vienīgā mencu dzimtas pārstāve, kas dzīvo Latvijas saldūdeņos. Tā sastopama ezeros, kuru ūdens bagāts ar skābekli. Vislabprātāk tās uzmeklē vietas ar mālainu, sīkiem oļiem klātu gultni zem stāviem krastiem pie akmeņu un siekstu sablīvējumiem, dziļās bedrēs, pie krastā augošiem kokiem, kuru saknes stiepjas ūdenī.

Pēc izskata vēdzele ir ļoti nepievilcīga- tai ir nesamērīgi liela galva, gluds, izplūdis ķermenis, klāts ar sīkām zvīņām un gļotām. Otrā muguras spura sniedzas līdz noapaļotai astes spurai. Vēdzele ir tipiska dziļuma zivs. Tās krāsa ir atkarīga no vides, kurā tā dzīvo. Muguras spuras un sāni zaļgani ar brūnām svītrām un plankumiem. Mute tai ir plata ar sīkiem zobiem, zem zoda viens tausteklis. Vēdzele aug lēni. Gadu veca vēdzele ir apmēram 10 cm gara. Latvijas ūdeņos vēdzeles sasniedz garumu līdz 60 cm.

Vēdzele ir rijīga nakts zivs. Tā pārtiek no sīkām zivtiņām, vardēm, ūdens kukaiņu un odu kāpuriem u.tml.

Atšķirībā no pārējām saldūdens zivīm vēdzele ziemā dzīvo strauju un enerģisku dzīvi. Vasarā siltā ūdenī tās iekrīt stinguma stāvoklī. Dienā guļ un tikai naktī iziet meklēt barību.