Žozefs Marija Žakkards

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Žozefs Marija Žakkards (1752. gada 7. jūlijs - 1834. gada 7. augusts) bija franču audējs un tirgotājs. Viņam bija nozīmīga loma agrāko programmējamo stelles ("žakarda stelles") izstrādē, kurām savukārt bija svarīga loma citu programmējamu mašīnu izstrādē, piemēram, digitālā kompilatora agrīnās versijas, ko IBM izmantoja, lai izstrādātu mūsdienu dators.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis konservatīvajā katoļu ģimenē Lionā, Francijā, 1752. gada 7. jūlijā. Viņš bija viens no deviņiem Lionas audēju meistara Žana Čārlza Žakarda un viņa sievas Antuanetes Rives bērniem. Tomēr tikai Žozefs un viņa māsa Klemenko (dzimis 1747. gada 7. novembrī) izdzīvoja līdz pieauguša cilvēka vecumam. Lai gan viņa tēvs bija īpašnieks, Žozefs nesaņēma oficiālu izglītību un palika analfabēts līdz 13 gadu vecumam. Beidzot viņu mācīja svainis Žans Marī Barets, kurš vadīja poligrāfijas un grāmatu tirdzniecības biznesu. Barets iepazīstināja Žozefs arī ar zinātnieku sabiedrībām un zinātniekiem. Žozefs sākotnēji palīdzēja tēvam darbināt stelles, taču darbs izrādījās pārāk grūts, tāpēc Žakardu vispirms nolika pie grāmatu iesiešanas, bet pēc tam pie printera tipa izgatavotāja.

Viņa māte nomira 1762. gadā, un, kad tēvs nomira 1772. gadā, Žozefs mantoja sava tēva māju, stelles un darbnīcu, kā arī vīna dārzu un karjeru Kuson-au-Mont d'Orā. Pēc tam Žozefs aplaupīja nekustamo īpašumu. 1778. gadā viņš savas profesijas uzskaitīja kā audēju un zīda tirgotāju amatus. Žakarda nodarbošanās šajā laikā ir problemātiska, jo līdz 1780. gadam lielākā daļa zīda audēju nestrādāja patstāvīgi; tā vietā viņi strādāja par zīda tirgotāju algām, un Žakards Lionā nebija reģistrēts kā zīda tirgotājs.

1778. gada 26. jūlijā Žozefs apprecējās ar Klaudīnu Boihoni. Viņa bija vidusšķiras atraitne no Lionas, kurai piederēja īpašumi un kurai bija ievērojams pūrs. Tomēr Žozefs drīz vien pamatīgi iekrita parādos un tika nodots tiesai. Bārlovs apgalvo, ka pēc Žakarda tēva nāves Žakards sāka figūru aušanas biznesu, taču izgāzās un zaudēja visu savu bagātību. Tomēr Barlovs nepiemin avotus, kas pamatotu viņa apgalvojumu. Lai nokārtotu parādus, viņam bija pienākums pārdot mantojumu un piesavināties sievas pūru. Viņa sieva saglabāja māju Oullinsā (Lionas dienvidu pusē, gar Ronas upi), kur pāris dzīvoja. 1779. gada 19. aprīlī pārim bija vienīgais bērns - dēls Žans Marī. Čārlzs Ballots paziņoja, ka pēc Lionas sacelšanās 1793. gadā nomākšanas Žozefs un viņa dēls aizbēga no pilsētas, pievienojoties revolucionārajai armijai. Viņi kopā cīnījās Reinas kampaņā 1795. gadā, dienējot Ronas un Luāras bataljonā pie ģenerāļa Žana Čārlza Pičegru. Žozefs dēls tika nogalināts ārpus Heidelbergas. Tomēr Balets atkārtoja baumas un bija paviršs vēsturnieks. Piemēram, viņš paziņoja, ka Žakarda sieva Klaudete Boikona bija zobenmeistara Antuāna-Helona Baičona meita, turpretī Klaudeta bija atraitne, kas bija precējusies ar Boikona kungu, pirms apprecējās ar Žakardu.