Pāriet uz saturu

Žurs

Vikipēdijas lapa
Žureks

Žurs jeb žureks (poļu: żur, żurek) ir poļu zupa, kurai līdzīga sastopama arī citās Austrumeiropas virtuvēs. To gatavo no dažāda veida graudaugu, piemēram, rudzu, kviešu un auzu, miltiem, ko raudzē, lai izveidotu zupas pamatni. To iemaisa buljonā, kurā var būt vai nebūt gaļa, piemēram, vārīta desa un bekons, kā arī citas sastāvdaļas (olas, kartupeļi, sēnes).

Žurs tiek uzskatīts par Polijas nacionālās virtuves sastāvdaļu. Polijā tas visbiežāk tiek gatavots no rudzu miltu ierauga, dažkārt arī ar skābētām auzu pārslām, maizi vai kviešiem, un tam ir raksturīga nedaudz skābena, bieza un pikanta garša. Zupu pasniedz karstu, parasti kopā ar maizi.

Polijā žura recepte atšķiras atkarībā no reģiona. To dažreiz pasniedz ēdamā bļodā no maizes vai ar vārītiem kartupeļiem. Silēzijā skābo rudzu zupu, kas pazīstama kā żur śląski, pasniedz bļodā un pārlej ar kartupeļu biezeni. Podlases vojevodistē un arī citviet Polijā ierasts ēst žureku ar uz pusēm pārgrieztām cieti vārītām olām. Polijas Piekarpatos ir tradicionāls žureka veids, kas tiek gatavots no raudzētām auzu pārslām (żur owsiany vai kisełycia). Polijā žureku tradicionāli ēd Lieldienās, taču tas ir populārs visu gadu. Cita līdzīga zupa, kas dažkārt tiek identificēta kā identiska ar żur, bet parasti atšķiras ar to, ka tā tiek pagatavota no skābētiem kviešu miltiem, nevis rudzu miltiem, ir pazīstama kā barszcz biały ("baltais borščs"). Saskaņā ar dažām reģionālajām tradīcijām żur ir gavēņa variants, kas nesatur gaļu un tiek pasniegts ar tādām piedevām kā cieti vārītas olas un vārīti kartupeļi, savukārt barszcz biały ir variants ar gaļu, piemēram, desu un bekonu.

Skābo graudaugu zupu var atrast arī lietuviešu, ukraiņu vai baltkrievu virtuvē,[1] kas atgādina, ka visas šīs tautas atradušās Polijas—Lietuvas kopvalsts sastāvā. Taču līdzīgu zupu gatavo arī Bohēmijas kalnu reģionos Čehijā, kur to sauc par kyselo.

Austrumeiropas virtuvēs ir vēl citas zupu variācijas, kuru pamatā ir skābēti milti vai citi fermentācijas veidi. Piemēri ir krievu virtuvei raksturīgā okroška, kas tiek pagatavota no kvasa, rumāņu borša, kas pagatavota no raudzētām kviešu vai miežu klijām, un somu hapanvelli zupa, kas tiek gatavota no zirņiem un ierauga. Tālāka radiniece ir japāņu miso zupa, kurā izmantota arī raudzēta galvenā sastāvdaļa — miso pasta.

  1. «Poland’s Most Original Soup: Żur». Culture.pl (angļu). Skatīts: 2025-01-15.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]