Pāriet uz saturu

2007. gada Latvijas prezidenta vēlēšanas

Vikipēdijas lapa
2007. gada Latvijas prezidenta vēlēšanas
← 2003 2007. gada 31. maijā 2011 →

 
Nominēts Valdis Zatlers Aivars Endziņš
Partija bez partijas bez partijas
Balsis 58 39

Deputātu balsu sadalījums.
Deputātu balsu sadalījums.

Iepriekšējais Valsts prezidents

Vaira Vīķe-Freiberga
bez partijas

Valsts prezidents

Valdis Zatlers
bez partijas

2007. gada Latvijas Valsts prezidenta vēlēšanas notika 2007. gada 31. maijā, un tajās tika ievēlēts 7. Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers. Kā paredz Satversme, prezidentu ievēlēja 9. Saeima. Iesākumā bija paredzēts, ka vēlēšanas notiks 6. jūnijā, taču 21. maijā Saeima pārcēla šo datumu.

Vēlēšanu noteikumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā Saeimā pārstāvētās partijas izvirza savus prezidenta amata kandidātus. Lai kandidāts tiktu ievēlēts, par viņu jānobalso vismaz 51 no 100 Saeimas deputātiem. Ja pirmajā kārtā neviens no kandidātiem nav saņēmis vajadzīgo balsu skaitu, tad notiek atkārtota balsošana. Ja arī pēc otrās reizes netiek noskaidrots uzvarētājs, ar katru nākamo kārtu no vēlēšanām tiek izslēgts kandidāts, kurš iepriekšējā kārtā ieguvis vismazāk balsu. Ja arī pēdējā kārtā, kurā palikuši 2 kandidāti, neviens no viņiem nesaņem vismaz 51 balsi, notiek jaunas vēlēšanas, kurās tiek izvirzīti jauni vai arī jau bijušie kandidāti.

Kandidāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kandidāts Izvirzītājs Izvirzīšanas
datums
Piezīmes
Sandra Kalniete[1] Jaunais laiks 05.09.2006. Izstājās 24. maijā par labu A.Endziņam.[2]
Māris Riekstiņš[3] Tautas partija 27.04.2007. Izstājās par labu V.Zatleram.
Kārina Pētersone[4] LPP/LC 12.05.2007. Partija LPP/LC atsauca par labu V.Zatleram.
Valdis Zatlers[5] Valdošā koalīcija
(TP, ZZS, LPP/LC, TB/LNNK)
22.05.2007. Uzvarēja vēlēšanās
Aivars Endziņš[6] Saskaņas centrs 24.05.2007. Zaudēja vēlēšanās

Kā pirmie savu prezidenta amata kandidātu jau pirms 9. Saeimas vēlēšanām izvirzīja Jaunais laiks, izvēloties Sandru Kalnieti. 2007. gada aprīlī Tautas partija šajā amatā izvirzīja Māri Riekstiņu, savukārt 12. maijā Latvijas Pirmās partijas/Latvijas ceļa apvienība izvēlējās Kārinu Pētersoni.

Tā kā Saeimas valdošā koalīcija (Tautas partija, ZZS, LPP/LC un TB/LNNK) nespēja vienoties par kopēju kāda vienas partijas izvirzīta kandidāta atbalstīšanu, 22. maijā tika atsauktas Riekstiņa un Pētersones kandidatūras, bet prezidenta amatam koalīcija izvirzīja Valdi Zatleru. 24. maijā Saskaņas centrs izvirzīja prezidenta amatam bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aivaru Endziņu, un JL kandidāte S. Kalniete atsauca savu kandidatūru viņam par labu. Tādējādi oficiāli tika izvirzīti divi prezidenta amata kandidāti: Valdis Zatlers un Aivars Endziņš.

Vēlēšanu norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Valsts prezidenta vēlēšanas norisinājās 31. maijā. Jau pirms vēlēšanām pie Saeimas ēkas pulcējās gan Endziņa, gan Zatlera atbalstītāji. Plkst. 9 sākās Saeimas debates, kas bija pirmās debates Latvijas vēsturē pirms prezidenta vēlēšanām. Pēc plkst. 10 sākās balsošana. Pirms plkst. 11 tika apkopoti rezultāti.

Par Valdi Zatleru bija balsojuši 58 deputāti, savukārt par Aivaru Endziņu - 39. Balsošana bija aizklāta; atbalstu Zatleram publiski pauda visas valdošās koalīcijas partijas (kopā 58 deputāti), savukārt Endziņam - visas opozīcijas partijas (kopā 41 deputāts).

Par 7. Latvijas Valsts prezidentu tika ievēlēts Valdis Zatlers.

Kandidāts Par Pret
Valdis Zatlers 58 40
Aivars Endziņš 39 59

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]