2021. gada Preiļu novada domes vēlēšanas

Vikipēdijas lapa
2021. gada Preiļu novada domes vēlēšanas
2021. gada 5. jūnijs
Informācija par pašvaldību
Pašvaldība Preiļu novads
Dome Preiļu novada dome
Deputātu vietas 15
Vēlēšanu statistika
Kandidāti 136 no 8 sarakstiem
Infokaste pēdējoreiz atjaunota: 2021. gada 18. aprīlī

2021. gada Preiļu novada domes vēlēšanas notiks 5. jūnijā 2021. gada Latvijas pašvaldību vēlēšanās. Vēlēšanās Preiļu novada domē tiks ievēlēti 15 deputāti. Vēlēšanās piedalīsies 8 kandidātu saraksti, kas kopā sastāv no 136 kandidātiem.

Vēlēšanu norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Preiļu novadā atradīsies 15 vēlēšanu iecirkņi. Aglonas pagastā varēs nobalsot Aglonas novada administratīvajā ēkā, Aizkalnes pagastā varēs nobalsot Aizkalnes Tautas namā, Galēnu pagastā varēs nobalsot Galēnu pagasta teritoriālās pārvaldes ēkā un kultūras namā, Pelēču pagastā varēs nobalsot Pelēču pagasta pārvaldē, Preiļu pilsētā varēs nobalsot Preiļu Valsts ģimnāzijā un Preiļu novada kultūras centrā, Riebiņu pagastā varēs nobalsot Riebiņu novada domes ēkā, Rožkalnu pagastā varēs nobalsot Rožkalnu pagasta pārvaldes ēkā un kultūras namā, Rušonas pagastā varēs nobalsot Rušonas pamatskolā, Saunas pagastā varēs nobalsot Saunas pagasta pārvaldē, Silajāņu pagastā varēs nobalsot Silajāņu pagasta pārvaldes ēkā un kultūras namā, Sīļukalna pagastā varēs nobalsot Sīļukalna pagasta kultūras namā, Stabulnieku pagastā varēs nobalsot Stabulnieku Kultūras namā un Vārkavas pagastā varēs nobalsot Vārkavas Tautas namā un Vārkavas vidusskolā, bet Preiļu pagastā un Upmalas pagastā neatradīsies neviens iecirknis. Visi novada iecirkņi būs pieejami cilvēkiem ar kustību traucējumiem.[1][2]

Oficiālajā vēlēšanu dienā, sestdienā, 5. jūnijā, iecirkņi būs atvērti no pulksten 7ː00 līdz 20ː00 (LAT), bet ikkatrā iecirknī vēlētājs varēs arī balsot iepriekš — gan pirmdienā, 31. maijā, no pulksten 16ː00 līdz 20ː00 (LAT), gan ceturtdienā, 3. jūnijā, no pulksten 9ː00 līdz 16.00 (LAT), gan arī piektdienā, 4. jūnijā, no pulksten 13ː00 līdz 20ː00 (LAT).[3]

Šajā novadā balsstiesīgais vēlētājs varēs nobalsot jebkurā iecirknī, jo vēlētāju noteikšanai tiks izmantoti iepriekš sastādīti vēlētāju saraksti.[4] COVID-19 pandēmijas dēļ iecirkņos būs jāievēro dažādi epidemioloģiskās drošības pasākumi, kā, ierodoties iecirknī, ir jāvelk sejas maska, jāievēro divu metru distance no citiem cilvēkiem un jādezinficē rokas, papildus arī tiek ieteikts uz vēlēšanām nākt ar savu pildspalvu.[5][6]

Balsošanas sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Pašvaldības domes vēlēšanu likums nosaka, ka pašvaldības tiek ievēlētas vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, brīvās un proporcionālās vēlēšanās, piešķirot vietas partijām, kuras iegūst vismaz 5% balsu pēc Vebstera—Senlagē metodes. Vēlēšanas parasti notiek reizi četros gados, jūnija pirmajā sestdienā, bet Saeimai ir tiesības pieprasīt ārkārtas vēlēšanas. Ja notiek ārkārtas vēlēšanas un līdz iepriekšējās domes termiņa beigām ir vairāk par diviem mēnešiem, bet mazāk par diviem gadiem, tad domi ievēl uz pagarinātu laiku — līdz aiznākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām, savukārt ja ir vairāk par diviem gadiem, tad uz saīsinātu laiku — līdz nākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām.

Novada domē tiek ievēlēti 15 deputāti, ja iedzīvotāju skaits administratīvajā teritorijā ir zemāks par 30 000.[7]

Tiesības piedalīties Preiļu novada domes vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuriem ir reģistrēta dzīvesvieta Preiļu novada administratīvajā teritorijā 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai kuriem Preiļu administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums. Lai apliecinātu vēlētāja identitāti jānorāda derīga ES pilsoņa pase vai personas apliecība (eID karte).

Kandidātu saraksti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nr. Saraksts Kandidāti Līderis Balsis % Ievēlēti
Apvienība Iedzīvotāji, Latvijas Reģionu apvienība, Jaunā konservatīvā partija 18 Ārijs Vucāns
KPV LV 13 Ilga Zalāne
Latgales partija, Jaunā Vienotība 18 Maruta Plivda
Latvijas attīstībai 18 Lauris Pastars
Latvijas Sociāldemokrātiskā Strādnieku partija 18 Anita Brakovska
Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" 18 Pēteris Rožinskis
Saskaņa 15 Ēvalds Vilcāns
Zaļo un Zemnieku savienība 18 Āris Elsts

Ievēlētie deputāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēlēšanu rezultāti būs zināmi pēc visu vēlētāju balsu saskaitīšanas, un ievēlēto deputātu saraksts būs pieejams pēc vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Līdz 22. aprīlim var pieteikties darbam 15 vēlēšanu iecirkņu komisijās». Preiļu novads. 2021. gada 11. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 18. aprīlī.
  2. «Vēlēšanu iecirkņi». cvk.lv. CVK. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 13. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 30. maijā.
  3. «2021. gada 5. jūnija vēlēšanas». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  4. Madara Līcīte. «Centrālā vēlēšanu komisija izsludina pašvaldību vēlēšanas 5. jūnijā». lsm.lv (LSM), 2021. gada 21. janvārī. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  5. «Ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanās». cvk.lv. CVK. 2021. gada 18. martā. Skatīts: 2021. gada 31. maijā.
  6. «Līdz 24. aprīlim vēlētāji ārvalstīs var pieteikties balsošanai pa pastu 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās». Aglonas novada dome. 2021. gada 14. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 18. aprīlī.
  7. «Pašvaldību domēs ievēlajamo deputātu skaits». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 13. aprīlī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]