Admirālis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Admirālis (arābu: Amir-al-bahr — jūras valdnieks, komandieris) ir karaflotes augstāko virsnieku dienesta pakāpe. Eiropā pakāpes nosaukums sākts lietot 12. gadsimtā līdz tam izmantoto grieķu un romiešu terminu (navarhs, duumvirs) vietā.

Latvijas kara flotē[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas kara flotē admirāļa pakāpe ieviesta 1927. gadā, pirmais Latvijas admirālis bija Arhibalds fon Keizerlings, pēc viņa Teodors Spāde un Gaidis Zeibots.[1] Kopš 2002. gada admirāļa pakāpi kā augstāko Latvijas Jūras spēku pakāpi aizvietoja viceadmirāļa pakāpe.[2]

Krievijas impērijas kara flotē[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Krievijas impērijas kara flotē šī pakāpe ieviesta 18. gadsimta sākumā, kopā ar trīs citām admirāļa pakāpēm — ģenerāladmirālis (kurš bija augstāka ranga), viceadmirālis un kontradmirālis (kuri bija zemāka ranga).[3] Šīs pakāpes saglabājās arī KPFSR un PSRS kara flotē.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Zeibotam piešķir Latvijā augstāko militārā dienesta pakāpi — viceadmirālis». Apollo.lv (latviešu). 2004-03-22. Skatīts: 2020-10-29.
  2. «uniformologija.lv — Jūras spēku dienesta pakāpju apzīmējumi». uniformologija.lv. Skatīts: 2020-10-29.
  3. «Admirāļa pakāpes skaidrojums vesture.eu». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011. gada 2. novembrī. Skatīts: 2011. gada 20. jūlijā.