Al-Qaida

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Al-Qaeda)
Jump to navigation Jump to search
Al-Qaida
القاعدة‎
Dalībnieki karā pret terorismu, Afganistānas pilsoņu karā, Somālijas pilsoņu karā, Irākas karā, Sīrijas pilsoņu karā
Džihāda karogs — izmanto vairāki Al-Qaida grupējumi
Džihāda karogs — izmanto vairāki Al-Qaida grupējumi
Darbība 1988–pašlaik
Ideoloģija
Līderi

Al-Qaida[1] (arābu: القاعدة‎, al-qāʿida — ‘pamats’) ir starptautiska sunnītu islāmistu kaujinieku un teroristu organizācija. To 1988. gadā izveidoja Abdulla Azāms un Osama bin Ladens.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1984. gadā tika izveidots brīvprātīgo modžahedu no citām islāma valstīm vervēšanas birojs Maktab al-hidamat, karam Afganistānā pret Afganistānas Demokrātiskās Republikas un PSRS spēkiem. Birojs organizēja brīvprātīgo rekrutēšanu un ierašanos Pakistānā, finansējumu, kaujinieku treniņu nometnes. Tā kā šis process norisa Aukstā kara laikā Pakistānas teritorijā, biroja darbība norisa ciešā sadarbībā ar Pakistānas un ASV specdienestiem, kuri piedalījās biroja aktīvistu apmācībā un sagatavošanā. 1988. gadā birojs plašāk kļuva pazīstams kā Al-Qaida (‘pamats’).

Pēc bin Ladena nogalināšanas 2011. gadā par organizācijas līderi kļuva Aimans az Zavāhirī.

Lielākie veiktie terora akti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • 1998. gada 7. augustā tika sarīkoti sprādzieni pie ASV vēstniecībām Kenijā un Tanzānijā, kur terora aktos gāja bojā 224 cilvēki. ASV reaģēja, 20. augustā bombardējot Osamas zāļu rūpnīcu Somālijā un Alkaida treniņnometnes Afganistānā.
  • 2001. gada 11. septembrī ASV notika terora aktu kopums, kurā gāja bojā 2996 cilvēki, no kuriem lielākā daļa bija civiliedzīvotāji. Jau 13. septembrī ASV valsts sekretārs Kolins Pauels par šo terora aktu organizēšanu apsūdzēja teroristu grupu Al-Qaida un tās līderi bin Ladenu. ASV valdība pieprasīja Afganistānai izdot bin Ladenu, un 7. oktobrī kopā ar sabiedroto valstu armijām iebruka šajā valstī. Daļa Al-Qaida kaujinieku kopā ar bin Ladenu patvērās Pakistānā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Organizācija Al-Qaida». Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls. Skatīts: 2019. gada 17. jūlijā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]