Al-Qaeda

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Irākas Al-Qaeda karogs (ar Šahādu)

Al-Qaeda (arābu: القاعدة‎, al Qāʿida; tulkojumā — ‘pamats’) ir 1988. gadā Abdullas Azama izveidota (vēlāk par vadoni kļūst Osama bin Ladens) starptautiskā islāmistu teroristu organizācija.

1984. gadā tika izveidots brīvprātīgo modžahedu no citām islāma valstīm vervēšanas birojs Maktab al-hidamat, karam Afganistānā pret Afganistānas Demokrātiskās Republikas un PSRS spēkiem. Birojs organizēja brīvprātīgo rekrutēšanu un ierašanos Pakistānā, finansējumu, kaujinieku treniņu nometnes. Tā kā šis process norisa t.s. aukstajā karā Pakistānas teritorijā, biroja darbība norisa ciešā sadarbībā ar Pakistānas un ASV specdienestiem, kuri piedalījās biroja aktīvistu apmācībā un sagatavošanā. 1988. gadā birojs kļuva vairāk pazīstams kā "saraksts"[nepieciešama atsauce] - Al Qaeda.

Pēc bin Ladena nogalināšanas 2011. gadā par organizācijas līderi kļuva Aimans al Zavahiri.

Lielākie veiktie terora akti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • 1998. gada 7. augustā tika sarīkoti sprādzieni pie ASV vēstniecībām Kenijā un Tanzānijā, kur terora aktos gāja bojā 224 cilvēki. ASV reaģēja, 20. augustā bombardējot Osamas zāļu rūpnīcu Somālijā un Alkaida treniņnometnes Afganistānā.
  • 2001. gada 11. septembrī ASV notika terora aktu kopums, kurā gāja bojā 2996 cilvēki, no kuriem lielākā daļa bija civiliedzīvotāji. Jau 13. septembrī ASV valsts sekretārs Kolins Pauels par šo terora aktu organizēšanu apsūdzēja teroristu grupu "Al Qaeda" un tās līderi bin Ladenu. Pierādījumus, kas lika uzskatīt tieši Al Qaeda par šī terora akta īstenotājiem, ASV valdība neatklāja, jo to lielākā daļa esot slepena un skarot izlūkdienestu darbu (28. septembrī FIB nāk klajā ar paziņojumu, ka beidzot ir konstatētas visu 19 teroristu personības, un vismaz 3 no tiem esot bijusi saistība ar Al-Qaeda).[1] ASV valdība pieprasīja Afganistānai izdot bin Ladenu, un 7. oktobrī kopā ar sabiedroto valstu armijām iebruka šajā valstī, taču bin Ladenu notvert neizdevās.

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Sabiedrotie pārliecināti par bin Ladena vainu. // Diena. 8.10.2001., 1. lpp.