Amerikas Savienoto Valstu teritorijas

Amerikas Savienoto Valstu teritorijas ir administratīvas vienības, kas atrodas ASV suverenitātē, bet nav pilntiesīgi štati. Šīs teritorijas tiek iedalītas divās kategorijās: inkorporētās teritorijas (incorporated territories) un neinkorporētās teritorijas (unincorporated territories).
Dažās ASV teritorijās periodiski notiek diskusijas par statusa maiņu. Piemēram, Puertoriko ir vairākas reizes organizējis referendumus par iespējamu kļūšanu par ASV štatu (statehood), savukārt Amerikāņu Samoa iedzīvotāji ir vienīgie, kuriem nav automātiskas ASV pilsonības, bet gan pavalstniecība (U.S. national status).
Inkorporētās teritorijas
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Šīs teritorijas ir pilnībā pakļautas ASV Konstitūcijai (fully covered by the U.S. Constitution) un tiek uzskatītas par neatņemamu ASV daļu. Mūsdienās Palmiras atols ir vienīgā esošā inkorporētā teritorija.
Neinkorporētās teritorijas
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Šīm teritorijām ASV Konstitūcija attiecas tikai daļēji (only partially covered by the U.S. Constitution), un tās nav pilnībā integrētas ASV.
Šajās teritorijās iedzīvotāji ir ASV pilsoņi (izņemot Amerikāņu Samoa, kur iedzīvotāji ir ASV pavalstnieki), bet viņiem nav pilnas pārstāvniecības ASV Kongresā.
Pastāv arī neapdzīvotās neinkorporētās teritorijas (pastāvīgiem iedzīvotājiem), kas galvenokārt kalpo militāriem vai zinātniskiem mērķiem:
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Amerikas Savienoto Valstu teritorijas.
|