Angļu-ēģiptiešu Sudāna

Vikipēdijas lapa
Anglo-Egyptian Sudan
السودان الإنجليزي المصري
Angļu-ēģiptiešu Sudāna

 

 

1899. gads – 1956. gads

Flag of

karogs

Location of
Location of
Pārvaldes centrs Hartūma
Valoda(s) angļu valoda, arābu valoda
Reliģija majoritāte - sunnītu islāms, minoritāte - kristietība, tradicionālā reliģija
Valdība kondomīnija
Vēsture
 - Dibināta 1899. gads
 - pašpārvalde 1952. gada 22. oktobris
 - nodibinās neatkarīga Sudāna 1956. gads
Mūsdienās Valsts karogs: Sudāna Sudāna
Valsts karogs: Dienvidsudāna Dienvidsudāna
Valsts karogs: Lībija Lībija

Angļu-ēģiptiešu Sudāna (angļu: Anglo-Egyptian Sudan; arābu: السودان الإنجليزي المصري, as-Sūdān al-Inglīzī al-Maṣrī) bija Ēģiptes un Apvienotās karalistes kondomīnija no 1899. līdz 1956. gadam lielākoties mūsdienu Sudānas un Dienvidsudānas teritorijā.[1] Kaut arī formāli Sudāna skaitījās kopēja domīnija, noteicošā vara tā laika Sudānā bija britu varas iestādēm.

1805. gadā Ēģiptē pie varas nāca Muhameds Alī pašā. Kaut arī formāli Ēgipte skaitījās Osmaņu impērijas vasalis, kopš tā laika tā faktiski kļuva par neatkarīgu valsti, kurā pamazām nostiprinājās ārvalstu, sevišķi Lielbritānijas, ietekme. Muhameda Alī un Ismaīla pašā valdīšanas laikā Sudāna tika iekļauta Ēģiptes teritorijā, tālāku Ēģiptes teritorijas paplašināšanu apturēja Ismaīla pašā sakāve Ēģiptes - Etiopijas karā no 1874. līdz 1876. gadam. 1881. gadā sākās Urabi sacelšanās Ēģiptē un Mahdi sacelšanās Sudānā. Urabi sacelšanās tika apspiesta 1881. gadā (vēl vairāk Ēģiptē nostiprinoties britiem), Mahdi sacelšanos britu spēkiem Herberta Kičenera vadībā izdevās sakaut tikai 1899. gadā. Pēc mahdistu sakāves briti piespieda Ēģiptes hedīvu atdalīt Sudānu no Ēģiptes un nodibināt kopīgu domīniju. 1922. gadā briti formāli atzina Ēģiptes neatkarību, neiekļaujot tajā Sudānas teritoriju. Izceļoties 1952. gada Ēģiptes revolūcijai, kurā tika gāzta Muhameda Ali dinastija un pie varas nāca Brīvo virsnieku kustība Muhameda Nagība un Gamāla Abdela Nāsera vadībā, jaunā Ēgiptes valdība pieprasīja pārtraukt kondomīnijas darbību. 1954. gada oktobrī Ēģipte un Lielbritānija parakstīja līgumu par Sudānas neatkarības iestāšanos 1956. gada 1. janvārī.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Angļu-ēģiptiešu Sudāna». Ģeogrāfijas vārdnīca Pasaules zemes un tautas. Rīga : Galvenā enciklopēdiju redakcija. 1978. 46. lpp.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]