Anna Brodele

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Anna Brodele
Anna Brodele
Personīgā informācija
Dzimusi 1910. gada 16. septembrī
Tauraģe, Raseiņu apriņķis, Kauņas guberņa, Krievijas Impērija
Mirusi 1981. gada 29. septembrī (71 gads)
Tautība latviete
Literārā darbība
Valoda latviešu
Rakstīšanas laiks 1927—1981
Žanri dzeja
proza
dramaturģija
Literatūras virzieni sociālistiskais reālisms
Augstskola Maskavas M.Gorkija Literatūras institūts
Apbalvojumi Ordenis "Goda zīme"
Darba Sarkanā karoga ordenis (1956, 1970)

Anna Brodele (dzimusi 1910. gada 16. septembrī Tauraģē, Raseiņu apriņķī, Kauņas guberņā, Krievijas Impērijā, mirusi 1981. gada 29. septembrī) bija latviešu padomju rakstniece, dzejniece un dramaturģe, Latvijas PSR Nopelniem bagātā mākslas darbiniece.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimusi 1910. gadā mežsarga ģimenē. Mācījusies Viesītes pamatskolā, vēlāk Jēkabpils vidusskolā. Stāstus un dzejoļus publicējusi no 1927. gada. No 1932. līdz 1936. gadam atradusies ieslodzījumā sakarā ar piedalīšanos komunistiskajā pagrīdes darbā.

Pēc Latvijas pievienošanas Padomju Savienībai viņa strādāja laikraksta "Padomju Latvija" redakcijā un žurnāla "Sarkanā Palīdzība" redakcijā.

Studējusi M. Gorkija Literatūras institūtā Maskavā.

Otrā pasaules kara laikā viņa evakuējās uz Jaroslavļas apgabalu, kur strādāja kolhozā.

Viesītes muzeja "Sēlija" nodaļā Paula Stradiņa skola iekārtots rakstnieces piemiņas kabinets. Bijusī Dzirnavu iela Viesītē nosaukta par godu rakstniecei Annas Brodeles iela.

Daiļrade[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Literāro darbību uzsāka 1927. gadā. 1946. gadā izdots viņas stāstu krājums "Stiprie cilvēki" un dzejoļu krājums "Brīvā dzimtene". Viņas darbu galvenie varoņi parasti bija jaunas sievietes.

Kā dramaturģe sāka darboties Otrā Pasaules kara laikā. Brodeles lugas galvenokārt veltītas kolhozu dzīves tēmām: "Upesciema pavasaris" (1948) par kolektivizācijas norisi ciematā, "Zelta druva" (1949) par kolhoznieku darba dzīvi Latvijā, Arī lugas "Skolotājs Straume" (1948), "Dedzīgās sirdis" (1951), "Avārija" (1954), "Nemirstīgā jaunība" (1958), "Dace meklē laimi" (1965), "Tas ir mans laiks" (1969), "Mana trauslā meitene (1964)" veltītas Padomju Latvijas darba jaunatnes dzīves attēlojumam. Annas Brodeles lugas iestudētas Dailes teātrī un citos teātros.

No viņas prozas darbiem pazīstamākie ir garie stāsti "Marta", "Zilais zvirbulis", kā arī romāns "Uzticība". Annas Brodeles proza tulkota daudzās PSRS tautu valodās.

Pēc viņas sarakstītā romāna "Ar sirdi un asinīm" 1959. gadā Rīgas kinostudijā režisors Rolands Kalniņš uzņēma filmu "Ilze".[1]

Apbalvota ar diviem Darba Sarkanā karoga ordeņiem, ordeni "Goda zīme" un vairākām medaļām. Viesītē atrodas A. Brodeles vārdā nosaukta iela.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Anna Brodele: biogrāfija un literārā daiļrade». Atlants.lv (angļu). Skatīts: 2018-11-01.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]