Arābu valstu līga

Vikipēdijas lapa
Arābu valstu līga
arābu: جامعة الدول العربية
arābu: Jāmiʿat ad-Duwal al-ʿArabiyya
Location of Arābu valstu līga
Location of Arābu valstu līga
Līgas dalībvalstis iekrāsotas zaļā krāsā
Galvenās mītnes vietaKaira, Ēģiptea
Darba valoda arābu valoda
Tips Reģionāla organizācija
Dalībvalstis
Vadītāji
 -  Ģenerālsekretārs Ahmeds Abūls Geits
 -  Parlamenta spīkers Alī Al Dagbaši
Dibināšana
 -  Aleksandrijas protokols 1945. gada 22. marts 
 -  Kopīgais aizsardzības un ekonomiskās sadarbības līgums 1950. gada 18. jūnijs 
 -  Lielā arābu brīvās tirdzniecības zona 1997. gada februāris 
Platība
 -  Kopā 13 132 327 km² 
Iedzīvotāji
 -  iedzīvotāji 2022. gadā 462 940 089 
 -  Blīvums 27,17/km² 
Mājaslapa
www.leagueofarabstates.net
no 1979 līdz 1989. gadam Tunisa, Tunisija.

Arābu valstu līga (arābu: جامعة الدول العربية) jeb arī Arābu līga (arābu: الجامعة العربية‎) ir reģionāla neatkarīgu arābu valstu organizācija, kurā darbojas divdesmit divas valstis un četras novērotājvalstis.

Organizācija dibināta 1945. gada 22. martā Arābu valstu konferencē Kairā, kur tā bāzējas arī šodien. Starp tās dibinātājām bija Ēģipte, Irāka, Jordānija, Lībija, Saūda Arābija un Sīrija. Tā aptver vairāk kā 14 miljonus kvadrātkilometrus un divus kontinentus (Āfrika un Āzija). Pēc 2022. gada datiem šīs organizācijas valstīs dzīvo apmēram 462 940 089 iedzīvotāju. Organizācija sadarbojas ar Eiropas Padomi, Āfrikas savienību un citām starptautiskām organizācijām. Kopš 2008. gada šajā organizācijā darbojas arī Latvijas pārstāvis[1]

Organizācijas mērķis ir apvienot Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas arābu valstis. Arābu valstu līgas pakts jeb statūti pēc formas ir starptautisks līgums, kas paredz šādus mērķus: ciešas sadarbības izveidošana starp dalībvalstīm, kopīgas politiskās līnijas izstrādāšana ārpolitikā, dalībvalstu suverenitātes un neatkarības aizsardzība. Par vienu no svarīgākajiem savas pastāvēšanas uzdevumiem uzskata arābu valstu vienotības nostiprināšanu un piedalīšanos Tuvo Austrumu konfliktu novēršanu. Organizācija pievērš lielu uzmanību sadarbībai starp dalībvalstīm ekonomikas, finanšu un kultūras jomā, kā arī pilsonības un vīzu jautājumos.

Arābu valstu līgas galvenais vadības orgāns ir padome, kuras sastāvā ir visu dalībvalstu locekļi. Katrai no tām ir viena balss. Padomes sesijas notiek divreiz gadā. Sesiju starplaikā Arābu valstu līgas darbu veic ģenerālsekretariāts.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]