Pāriet uz saturu

Arhangeļskas apgabals

Vikipēdijas lapa
Arhangeļskas apgabals
Архангельская область
—  apgabals  —
Solovku klosteris
Solovku klosteris
Solovku klosteris
Flag of Arhangeļskas apgabals
Karogs
Coat of arms of Arhangeļskas apgabals
Ģerbonis
Novietojums KrievijāNovietojums Krievijā
Oficiālā valoda krievu valoda
Valsts Karogs: Krievija Krievija
Federālais apgabals Ziemeļrietumu federālais apgabals
Centrs Arhangeļska
Administratīvais iedalījums
Platība 
 - Kopā 589 913 km²
Iedzīvotāji (2023)
 - Kopā 1 005 687
 - Blīvums 1,7/km²
 - Etniskais sastāvs krievi (95,6 %)
Mājaslapa: www.dvinaland.ru
Arhangeļskas apgabals Vikikrātuvē

Arhangeļskas apgabals (krievu: Архангельская область) ir viens no Krievijas apgabaliem valsts Eiropas daļas ziemeļos. Tas robežojas ar Karēliju rietumos, Vologdas apgabalu dienvidrietumos un dienvidos, Kirovas apgabalu dienvidos, Komi Republiku dienvidaustrumos un dienvidos, Tjumeņas apgabala Jamalas Ņencu autonomo apvidu, kā arī Barenca jūru ziemeļos un Balto jūru rietumos. Arhangeļskas apgabala austrumos atrodas Ņencu autonomais apvidus. Arhangeļskas apgabalā ietilpst Krievijas Eiropas daļas Ziemeļu Ledus okeāna arhipelāgi, no kurām lielākie ir Novaja Zemļa un Franča Jozefa Zeme. Administratīvi Arhangeļskas apgabalā ietilpst arī Ņencu autonomais apvidus, tomēr tas ir atsevišķs Krievijas Federācijas subjekts.

Arhangeļskas apgabala administratīvais centrs ir ostas pilsēta pie Ziemeļu Dvinas ietekas Baltajā jūrā ar 351 226 iedzīvotājiem 2016. gadā. Otrā lielākā apgabala pilsēta ir Severodvinska, kas ir ievērjama Krievijas kara flotes bāze un kuģubūves centrs. Baltajā jūrā atrodas Solovku arhipelāgs ar ievērojamu klosteri, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Apgabala vidienē atrodas Pļeseckas kosmodroms.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vikingu laikos Barenca jūras piekrasti un tajā ietekošo upju baseinus no 9. gadsimta dēvēja par Bjarmaland (latīņu: Bjarmia). Līdz 13. gadsimtam apvidu pamazām pārņēma Novgorodas Republikas kažokādu tirgoņi, 1146. gadā rakstos pirmoreiz minēta Kargopoles pilsēta. Pēc Novgorodas Republikas krišanas 1478. gadā apvidus iekļāvās Maskavijas sastāvā. Vietējais centrs bija Holmogori, kuru pamazām nomainīja Arhangelogoroda (Erceņģeļa pilsēta). Pētera I reformu laikā 1708. gadā tā kļuva par Arhangelogorodas guberņas centru un Krievijas caristes galveno ostu tirdzniecībai ar Eiropas valstīm. Krievijas pilsoņu kara laikā Arhangeļsku un apkārtni kopā ar Baltās kustības spēkiem ieņēma Lielbritānijas, ASV un Francijas karaspēks. 1920. gadā Solovku salās tika izveidota pirmā ieslodzījuma nometne, kas bija GULAG iesākums PSRS. Otrā pasaules kara laikā Arhangeļska bija ievērojams piegādes punkts lendlīzes sistēmā.

Administratīvais iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Administratīvi Arhangeļskas apgabals iedalās 7 pilsētas rajonos (городской округ) un 19 rajonos (муниципальный район).

Pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arhangeļskas apgabalā ir 14 pilsētas

Arhangeļskas apgabala pilsētu izvietojums; treknrakstā — apgabala centrs

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]