Atomelektrostacija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Atomelektrostacija Katenomā, Francijā

Atomelektrostacija (saīsinājumā AES) jeb kodolspēkstacija ir elektrostacija, kurā elektronerģiju ražo no siltuma, kuru iegūst dažu smago elementu (235U, 239Pu) atomu kodolu dalīšanās ķēdes reakcijā.

Atomelektrostacijas ir līdzīgas termoelektrostacijām, tikai te netiek sadedzināts liels daudzums kurināmā un tāpēc neveidojas izmeši (dūmi) un (cietā kurināmā gadījumā) nav nepieciešamas liela daudzuma kurināmā pārkraušanas un apstrādes iekārtas. Kondensējot tvaiku pēc turbīnām, izdalās liels daudzums siltuma, tāpēc ir nepieciešama dzesēšana ar tuvējās ūdenstilpes ūdeni vai dzesēšanas torņos). Tā kā atomreaktora avārijai var būt smagākas sekas nekā ar oglēm vai gāzi kurināma tvaika katla avārijai, mūsdienīgās AES reaktoru ievieto izturīgā betona apvalkā, kas pasargā no radioaktīvo materiālu nokļūšanas apkārtējā vidē, ja ar reaktoru notiek kas slikts. Šī konstrukcija (containment building) ir dārga, tāpēc dažiem agrāk būvētajiem reaktoriem to nelietoja (piemēram, Černobiļas AES).

Negadījumi atomelektrostacijās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja atomelektrostacijas reaktora dzesēšanas sistēma sabojājas, tā serdenis ar kodoldegvielu strauji sakarst līdz 3000 °C temperatūrai un tad tas sāk kust. Tas atomelelektrostacijā ir pats lielākais iespējamais negadījums.[1]

Lielākie negadījumi:

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. "Pasaulē visdrošākā atomelektrostacija", Ilustrētā Zinātne. - 2005.gada decembra numurs, 18.lpp.