Aukstasiņu zirgi

Vikipēdijas lapa
Aukstasiņu šķirnes zirgs - Peršeronas zirgs

Jēdziens "aukstasiņu zirgi" tiek lietots konkrēta zirga tipa apzīmējumam, kas izpaužas zirgu šķirnes izcelsmē, fiziskajās īpašībās un raksturā. Bieži cilvēki kļūdās, iedomājoties, ka šis jēdziens ir saistīts ar asiņu temperatūru. Zirgiem izšķir divus pamattipus: karstasiņu zirgus un aukstasiņu zirgus jeb vilcējus.

Aukstasiņu tipa zirgiem ir raksturīga lēna gaita, smagnēja ķermeņa miesas būve, mierīgs nosvērts raksturs un liela ķermeņa masa un augums. Tie var sasniegt skaustā pat 2,10 m, piemēram, Šairas zirgi, un ķermeņa masu līdz 910 kg. Aukstasiņu zirgiem ir augsts skausts, kas rada priekšrocības smagumu vilkšanai. Tiem ir īsas muguras un ļoti spēcīgi krusti. Aukstasiņu zirgi ir slaveni ar savu lielo spēku, un to galvenais pielietojums pagātnē bija lauksaimniecības un preču pārvadājumu darbi. Mūsdienās izmainoties zirgu pielietojumam, vilcēju ikdienas loma ir mazinājusies. Tomēr zirgu audzētāji lepojas ar savu valstu darba zirgu šķirnēm un cenšas tās saglabāt.

Tiek uzskatīts, ka aukstasiņu zirgi ir Eiropas seno meža zirgu un savvaļas poniju pēcnācēji. Aukstasiņi zirgi ir ļoti dažādi savos augumos: no lielā Šairas zirga līdz mazajam Skotu ponijam.[1] Visas aukstasiņu zirgu šķirnes ir labi piemērotas Eiropas ziemeļu klimatam, kas var būt gan auksts, gan mitrs. Katram darba veidam tika attīstītas atšķirīgas šķirnes.

Populārākās aukstasiņu zirgu šķirnes ir Šairas, Peršeronas, Klaidesdeilas, Ardeņa zirgi u.c.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Draft horse: Facts, Discussion Forum, and Encyclopedia Article». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 30. martā. Skatīts: 2009. gada 4. janvārī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]