Baltisms

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Baltismi)
Jump to navigation Jump to search

Baltisms ir aizguvums no baltu valodas kādā citā valodā. Tie ir visizplatītākie baltiem ģeogrāfiski tuvākajās valodās, piemēram, slāvu, ģermāņu, somugru valodās.[1] Daudz baltismu ir somu valodā, kur sastopami tādi aizguvumi kā „lohi” (latviešu: lasis; lietuviešu: lašis, lašiša; prūšu: lasasso), „kelta”, „keltainen” (latviešu: dzeltens; lietuviešu: geltas, geltonas; prūšu: geltaynan), „taivas” (latviešu: dievs; lietuviešu: dievas; prūšu: deivas), „halla” (latviešu: salna; lietuviešu: šalna; prūšu: salta), „hanhi” latviešu: zoss; lietuviešu: žąsis; prūšu: sansy) un „vuohi” (latviešu: āzis; lietuviešu: ožys; prūšu: wosee).[2] Ir arī baltismi, kas sastopami uzreiz vairākās baltu kaimiņu valodās, piemēram, krievu „ковш” un zviedru „kaus”, kam atbilst latviešu „kauss” un lietuviešu „kaušas”, kā arī somu un igauņu „kirves”, kam atbilst latviešu „cirvis” un lietuviešu „kirvis”.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Akadēmiskā terminu datubāze - baltisms (latviski). LZA Terminoloģijas komisija. Skatīts: 2013. gada 13. maijā.
  2. Velta Draviņa (1994. gada oktobris) (latviski). Vilius Pēteraitis, Mažoji Lietuva ir Tvanksta. Jaunā Gaita. Atjaunināts: 2013. gada 13. maijā.