Pāriet uz saturu

Baltkrievijas krievi

Vikipēdijas lapa
Krievu īpatsvars Baltkrievijas rajonos un pilsētās (2019)

Baltkrievijas krievi (baltkrievu: Рускія ў Беларусі) ir lielākā mazākumtautība Baltkrievijā. Saskaņā ar 2019. gada tautas skaitīšanas datiem valstī dzīvoja 706 992 krievi, kas veidoja 7,5 % no republikas iedzīvotāju skaita.

40 % Baltkrievijas iedzīvotāju krievu valodu sauc par savu dzimto valodu, bet 70 % iedzīvotāju — par savu pamatvalodu. Sasniedzot augstāko līmeni 1989. gadā (1,34 miljoni jeb 13,2 %), krievu tautības iedzīvotāju īpatsvars un skaits valstī kopš tā laika ir pastāvīgi samazinājies, bet krievvalodīgo krievu kopumā ir pieaudzis.

Baltkrievijas krievu tautības iedzīvotāju īpatnība ir diezgan izkliedēta apdzīvotība visā valsts teritorijā ar maksimālu koncentrāciju lielos reģionālajos centros. Atšķirībā no Ukrainas, Kazahstānas un Baltijas valstīm Baltkrievijā nav nevienas pilsētas vai reģiona, kur krievi veidotu absolūtu vai vismaz relatīvu iedzīvotāju vairākumu. Vislielākā krievu iedzīvotāju koncentrācija Baltkrievijā ir Novopolockas un Polockas pilsētās (attiecīgi 15 % un 14 %).

Krievijas Impērijā paši baltkrievi, lai gan izdalīti atsevišķi, joprojām tika pieskaitīti pie krieviem. Tajā pašā laikā baltkrievu atšķirīgās iezīmes no tā sauktajiem lielkrieviem (jeb krieviem) bija acīmredzamas. 20. gadsimta sākumā baltkrievu etniskā identitāte tikai pastiprinājās, PSRS baltkrievi oficiāli kļuva par atsevišķu tautību, tomēr etnisko krievu republikā bija ļoti maz.

Otrais pasaules karš radīja milzīgu kaitējumu republikas iedzīvotājiem. Daudzi ukraiņu un krievu speciālisti piedalījās republikas ekonomikas atjaunošanā, un daudzi no viņiem šeit palika uz pastāvīgu dzīvi. Tajā pašā laikā daudzi baltkrievi padomju laikā emigrēja uz Kazahstānas, Ukrainas, Baltijas valstu teritoriju, devās uz Krievijas ziemeļiem u. c.

Padomju laikā bija vērojama tendence jauktās laulībās dzimušos bērnus reģistrēt kā krievus, tāpēc pakāpeniski samazinājās baltkrievu īpatsvars (bet ne skaits) un diezgan strauji pieauga krievu īpatsvars un skaits republikā. Pēcpadomju periodā krievu īpatsvars un skaits republikā samazinājās straujāk nekā baltkrievu skaits un faktiski atgriezās 1960. gadu līmenī. Šī parādība ne mazāk skaidrojama ar to, ka lielākā daļa jauktās laulībās dzimušo bērnu vairs netiek reģistrēti kā krievi, un daudzi no tiem, kas agrāk bija reģistrēti, ir mainījuši savu identitāti uz baltkrievu.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]