Bamperis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
BMW M5 bamperis

Bamperis ir automobiļa priekšējā un aizmugurējā sānu triecienu absorbējoša ierīce. Ir standarti, kas nosaka bampera uzstādīšanas augstumu un triecienu absorbējošas īpašības.

Standarti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Starptautiskie drošības noteikumi: Apvienoto Nāciju Organizācija ir izstrādājusi noteikumus, kuri pašlaik pieņemti lielākajā pasaules daļā. Tie nosaka, ka transportlīdzekļa drošības sistēmai jāturpina darboties normāli pēc sadursmes 4 km/h ātrumā.

Amerikas Savienotajās Valstīs no 1973. līdz 1982. gadam izmantoja noteikumus, kuri nodrošināja, ka pēc sadursmes 8 km/h ātrumā auto paliek bez nopietniem bojājumiem. Automobiļu dizaineriem un autobraucējiem tas ļoti nepatika, jo lielā mērā pasliktinājās automašīnu dizains.

BMW-535is.jpg BMW 525i E28 01.jpg
91-94 Audi 90 cabrio.jpg Audi Cabriolet.jpg
Lamborghini Countach US spec 5000QV.jpg Lamborghini Countach (8014529631).jpg
US — EU

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Pirmo reizi priekšējais bamperis tika izmantots 1898. gadā
  • 20. gadsimta sākumā automašīnās bamperiem bija ļoti vienkārša konstrukcija.
  • 1930. gados, konstrukcija attīstījās un bija spēcīgāka.
  • 1950. gadā bamperiem parādījās skaists dizains, sāka uzlikt virzienrādītājus un miglas lukturus.
  • 1960.-1975. automobiļu mode Ziemeļamerikā un Eiropā ļoti atšķiras. Eiropā dizains bija ļoti vienkāršs, uzlaboja drošību un izturību. Eksistēja bamperu projekti ar gāzes vai šķidro pildījumu. Tomēr tie netika realizēti. 1970. gadu otrajā pusē izplatījās izturīgie un vieglie alumīnija bamperi. 1976. gadā starp Eiropas autoražotājiem strauji sāka izplatīties plastmasas bamperi.
  • Taja laikā ASV izplatījās sportiska stila automašīnu mode (muscle cars). Protams, aizsardzība bija tikai simboliska. Tas bija līdz 1973. gadam, kad ASV pieņēma savus drošības standartus.

    Mūsdienas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

    Mūsdienās bamperi tiek izgatavoti no stiklašķiedras, termoplastikas vai līdzīgiem materiāliem. Bamperiem iekšā atrodas metāla stiprinātāji. Tiek piemēroti jaunie noteikumi par gājēju aizsardzību (Pedestrian protection — Unece Vehicle Regulations). Jau no rūpnīcas bamperi ir aprīkoti ar drošības spilveniem, kā arī pārsega pacelšanas sistēmu, lai samazinātu sitiena ietekmi.