Pāriet uz saturu

Beringa jūra

Vikipēdijas lapa
Beringa jūra
Beringa jūra (Klusais okeāns)
Beringa jūra
Beringa jūra
Koordinātas 58°N 178°W / 58°N 178°W / 58; -178Koordinātas: 58°N 178°W / 58°N 178°W / 58; -178
Okeāns Klusais okeāns
Platība 2 315 000 km2
Vid. dziļums 1600 m
Maks. dziļums 4151 m
Tilpums 3 796 000 km3
Valstis un teritorijas Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Karogs: Krievija Krievija
Lielākās pilsētas Anadira
Beringa jūra Vikikrātuvē

Beringa jūra (krievu: Берингово море, angļu: Bering Sea) ir Klusajam okeānam piederīga malas jūra, atrodas Klusā okeāna ziemeļu daļā, savieno Kluso okeānu ar Ziemeļu Ledus okeānu. Nodēvēta Vitusa Beringa vārdā — šis Krievijas dienestā bijušais dāņu ceļotājs bija pirmais eiropietis, kas iebrauca Beringa jūrā 1741. gadā. Jūru atklāja Semjons Dežņovs 1648. gadā.

Brīva no ledus no jūlija līdz septembrim. Jūrā ietek Anadira un Jukona.

Beringa jūra ir labi nodalīta ar kontinentiem un salu grupām. Ziemeļos atrodas Beringa šaurums, kas savieno ar Ziemeļu Ledus okeānu, Čukču pussala Krievijā un Sjuārda pussala Aļaskā. Austrumos atrodas Aļaska. Dienvidos — Aleutu salas un Komandora salas. Rietumos — Kamčatkas pussala.

Ģeoloģiskā vēsture

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēdējā Ledus laikmeta laikā Pasaules okeāna līmenis bija par 125 metriem zemāks un līdz ar to Beringa šaurums, kas atdala Ameriku un Eirāziju — šaurāks vai pat vispār nepastāvēja — eksistēja t. s. Beringa tilts (Beringija). Arī tālāk dienvidos jūras plašums starp Komandoru salām un Kuriļu salām samazinājās un arī šī salu ķēde kļuva labāk piemērota seno cilvēku pārceļošanai. Rezultātā pa vienu vai abiem šiem tiltiem cilvēki un daudzu sugu dzīvnieki migrēja no Eirāzijas uz Ameriku. Daļa speciālistu uzskata, ka šī bija pirmā reize, kad cilvēks nokļuva Amerikā, citi to apšauba un uzskata, ka pirmie cilvēki Amerikā ieradās jau pirms tam.

Beringa jūra pieder pie produktīvākajām pasaules jūrām un šeit notiek intensīva zvejniecība, šeit ASV iegūst pusi no visas savas zvejas flotes nozvejas. Jūras produktivitāti apdraud globālā sasilšana.

Beringa jūras salas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]