Bezalkoholiskie dzērieni
Bezalkoholiskie dzērieni ir dzērieni, kas nesatur alkoholu vai satur to minimālā daudzumā, nepārsniedzot 0,5% no tilpuma. Tie ietver plašu produktu kategoriju – sākot ar minerālūdeni, sulām, limonādēm un ledus tēju, līdz pat bezalkoholiskajam alum un enerģijas dzērieniem.
Lai gan bezalkoholiskie dzērieni ir ārkārtīgi populāri un veido ievērojamu daļu no globālā pārtikas un dzērienu tirgus, tie bieži tiek pakļauti kritikai dažādu iemeslu dēļ, kas saistīti ar veselību, vidi un sociālajām ietekmēm. Pētījumi rāda, ka pārmērīgs saldināto dzērienu patēriņš ir viens no galvenajiem aptaukošanās cēloņiem pasaulē. Piemēram, viena 330 ml gāzētā dzēriena pudele var saturēt līdz pat 35–40 g cukura, kas pārsniedz Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteicamo dienas devu. Regulāra augsta cukura līmeņa uzņemšana palielina 2. tipa cukura diabēta attīstības risku.[1] Bezalkoholiskie dzērieni arī var bojāt zobus, jo cukurs veicina kariesa veidošanos, savukārt dzērienu skābā pH līmeņa dēļ var rasties zobu emaljas erozija.[2]
Vēsture
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Bezalkoholisko dzērienu vēsture ir cieši saistīta ar cilvēka centieniem radīt veselīgus un baudāmus dzērienus. Jau Senajā Ēģiptē un Mezopotāmijā cilvēki lietoja dzērienus, kas gatavoti no fermentētiem augļiem un medus, taču bezalkoholisko dzērienu pirmsākumi mūsdienu izpratnē meklējami 17. gadsimtā Eiropā. 1676. gadā Francijā tika dibināta pirmā limonādes ražošanas ģilde, kas piedāvāja citronu sulas, ūdens un cukura maisījumu.
1767. gadā britu ķīmiķis Džozefs Prīstlijs (Joseph Priestley) izstrādāja metodi ogļskābās gāzes piesātināšanai ūdenī, līdz ar ko radās mākslīgi gāzēti dzērieni. Šis izgudrojums aizsāka gāzēto dzērienu industriju, kas vēlāk, 19. gadsimtā, attīstījās ar dažādu garšu sīrupu pievienošanu.
Visstraujākā attīstība notika 20. gadsimta vidū, kad sāka pieaugt pudelēs pildītu dzērienu popularitāte.
Zīmoli
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Bezalkoholisko dzērienu tirgū dominē vairāki globāli zīmoli, kuru popularitāte balstās uz ilgtermiņa vēsturi, inovācijām un mārketinga stratēģijām:
- Coca-Cola. Uzņēmums tika dibināts 1886. gadā Atlantā, ASV. Šis dzēriens ir viens no visatzītākajiem zīmoliem pasaulē. 2023. gadā Coca-Cola bija tirgus līderis ar aptuveni 47% daļu no globālā bezalkoholisko dzērienu tirgus. Katru dienu tiek patērēti vairāk nekā 1,9 miljardi Coca-Cola dzērienu porciju visā pasaulē.
- Pepsi. Radīts 1893. gadā Ziemeļkarolīnā, ASV, sākotnēji pazīstams kā "Brad’s Drink". Pepsi kļuva par Coca-Cola galveno konkurentu, piedāvājot alternatīvas garšas un jaunas produktu līnijas, tostarp sporta dzērienus un ledus tējas.
- Red Bull. Šis Austrijas zīmols tika izveidots 1987. gadā, un tas kļuva par enerģijas dzērienu nozares pionieri. Red Bull katru gadu pārdod vairāk nekā 10 miljardus dzērienu, koncentrējoties uz sporta un jauniešu kultūru.
- Sprite. Sprite tika ieviests 1961. gadā kā atbilde uz augošo pieprasījumu pēc gāzētiem dzērieniem ar citrusu garšu. Dzēriens sākotnēji tika radīts kā alternatīva konkurenta dzērienam "7 Up", un tā garša un mārketinga stratēģijas palīdzēja tam ātri iegūt popularitāti globālajā tirgū. Sprite ir bijis nozīmīgs sponsors basketbola pasākumiem, īpaši NBA, un sadarbojies ar slaveniem sportistiem, piemēram, Lebronu Džeimsu.[3]
- Nestea un Lipton. Nestea un Lipton ir divi no pasaulē atpazīstamākajiem ledus tējas zīmoliem, kas kopā veido nozīmīgu daļu no globālā bezalkoholisko dzērienu tirgus. 2017. gadā Nestlé un Coca-Cola pārtrauca savu kopuzņēmumu, un Nestea tika pilnībā pārvaldīts tikai Nestlé uzņēmuma ietvaros, koncentrējoties uz jaunu stratēģiju un produktu līnijas pārstrukturēšanu. Lipton ir pieejams vairāk nekā 110 valstīs, padarot to par vienu no visplašāk pārstāvētajiem tējas zīmoliem pasaulē.
Ietekme uz vidi
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Bezalkoholisko dzērienu ražošana un iepakojums ir saistīti ar būtisku vides slogu. Liela daļa dzērienu tiek iepakoti plastmasas pudelēs, kas, ja netiek pārstrādātas, nonāk izgāztuvēs vai okeānos, kur tās izraisa nopietnu kaitējumu ekosistēmām. Piemēram, katru gadu pasaulē tiek saražoti aptuveni 500 miljardi plastmasas pudeļu, no kurām tikai 9% tiek pārstrādātas.[4]
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ «Sugars and type 2 diabetes - Action on Sugar». www.actiononsugar.org. Skatīts: 2025-01-26.
- ↑ «Soft Drinks and Oral Health - Mississippi State Department of Health». msdh.ms.gov. Skatīts: 2025-01-26.
- ↑ «Sprite® Brings Back Popular Flavor Created with LeBron James». The Coca-Cola Company (angļu). 2015-03-17. Skatīts: 2025-01-26.
- ↑ «Visual Feature | Beat Plastic Pollution». unep.org (angļu). Skatīts: 2025-01-26.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Bezalkoholiskie dzērieni.
|