Bulunas uluss

Vikipēdijas lapa
Bulunas uluss
Булунский улус
Булуҥ улууһа
—  uluss (rajons)  —
Stolbas sala Ļenas deltā
Stolbas sala Ļenas deltā
Stolbas sala Ļenas deltā
Coat of arms of Bulunas uluss
Ģerbonis
Bulunas uluss Sahas Republikas kartēBulunas uluss Sahas Republikas kartē
Valsts Karogs: Krievija Krievija
Federālais subjekts Sahas Republika
Centrs Tiksi
Administratīvais iedalījums
Platība 
 - Kopā 223 582 km²
Iedzīvotāji (2020)
 - Kopā 8 513
Mājaslapa: https://mr-bulunskij.sakha.gov.ru/
Bulunas uluss Vikikrātuvē

Bulunas uluss (krievu: Булунский улус, jakutu: Булуҥ улууһа) ir Krievijas Sahas Republikas administratīvais rajons tās ziemeļu daļā Ļenas lejtecē. Administratīvais centrs ir Tiksi pilsētciemats Laptevu jūras krastā. Nosaukums aizgūts no kādreizējā Bulunas apriņķa centra, 1957. gadā likvidētā Bulunas ciema.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Robežojas ar Ustjanas un Verhojanskas ulusiem austrumos, Evenu Bitantajas un Žiganskas ulusiem dienvidos un Oļeņokas un Anabaras ulusiem rietumos. Ziemeļos ulusa teritoriju apskalo Ziemeļu Ledus okeāna Laptevu jūra. Ulusam pieder Jaunsibīrijas salas.

Ulusa teritorija izvietojusies Ļenas, Oļeņokas un Omolojas upju lejtecē. Ulusa rietumu daļa Ļenas kreisajā krastā izvietojusies Ziemeļsibīrijas zemienē, kur paceļas Čehanovska un Prončiščeva skrausti. Austrumu daļā Ļenas labajā krastā dominē Verhojanskas grēdāja kalni. Ulusa ziemeļu daļu aizņem plašā Ļenas delta. Deltā un Laptevu jūras piekrastē dominē arktiskās tundras ainava, bet vairāk uz dienvidiem — taigas skrajmeži.

Rajona teritorijā izvietojies Ustjļenas dabas rezervāts,[1] kā arī dabas liegums «Jaunsibīrijas salas».[2]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uluss izveidots 1930. gada 10. decembrī, likvidējot Bulunas apriņķi un izveidojot četrus nacionālos rajonus. Ulusa centrs sākotnēji bija Kjusjuras ciemā Ļenas krastā iepretī vēsturiskajai Bulunai, bet 1957. gadā centru pārcēla uz Tiksi.

Iedzīvotāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2020. gadā ulusā dzīvo 8513 iedzīvotāji, no kuriem 53 % ulusa centrā Tiksi. Pēc nacionālā satāva 36% ir krievi, 24% evenki, 23% jakuti, 7% ukraiņi, 6% eveni. Administratīvi uluss iedalās Tiksi pilsētciematā un sešos naslegos (pagastos), no kuriem trīs ir evenku nacionālie naslegi, bet viens — evenu nacionālais naslegs.[3]

Rajona lielākā apdzīvotā vieta ir tā centrs Tiksi ar 4793 iedzīvotājiem. Citas lielākās apdzīvotās vietas ir bijušais centrs Kjusjura (1345), Taimilira (757), Bikovska (527), Nami (503), Naiba (469), Siktjaha (289) un Ustjoļeņoka (27).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]